Divertimento’dan Oda Müziği Konseri
17 Mayıs 2010 Pazartesi - 09:52     2.540 kez okundu.    
Divertimento’dan Oda Müziği Konseri

Divertimento’dan Oda Müziği Konseri

Rusya’nın en ihtişamlı tarihi yapılarına sahip Saint Petersburg kentinden ülkemize konser vermek üzere gelen Divertimento Oda Orkestrası 17 Mayıs 2010 Pazartesi saat 20:00’de CRR’de müziksevlerlerin huzurunda olacak.

Rusya’nın ünlü oda orkestralarından biri olan grup Alman, İngiliz, Avusturyalı ve Rus bestecilerin bestelerinden oluşan bir repertuarla sahnedeki yerlerini alacaklar. Wolf’tan, Elgar’a, Fuchs’tan, Çaykovski’ye kadar uzanan zengin repertuarla klasik müziğe damgasını vurmuş disiplinli, titiz ve estetik duruş larını bir kez daha başarıyla seyirciye iletecekler. Divertimento Oda Orkestrası (Saint Petersburg) 1990 yılında kentin konservatuar öğretim üyelerinden Elena Komarova ve öğrencilerinin işbirliğiyle kurularak çalışmalarına başladı. Saint Petersburg Konservatuarı’nın Rusya’da ve tüm dünyada eğitim kalitesiyle tanınmış bir okul olması ve grup üyelerinin müzikalitelerinin mükemmelliği, Petersburg Oda müziğinin tüm dünyada dinlenilir bir zevk haline gelmesini sağladı. 1998 yılında Rusya Onur Sanatçısı ünvanını alan keman ustası Ilya Loff orkestranın yönetimine geçti. Rusya’nın en önemli oda müziği sanatçılarının yer aldığı kadroyla dünya klasikleri ve Rus klasik repertuarı daha da zenginleşti. Divertimento Oda Orkestrası’nın diğer önemli özelliği bazı bestecilerin virtüozluk gerektiren bir çok oda orkestrasının repertuarına katmaya cesaret edemediği besteleri de başarıyla seslendirdiler. Bunların arasında F.Schubert, P.Hindemith, A.Schoenberg, B.Bart, G.Mahler gibi bestecilere icrası çok zor eserler bulunmaktadır. Avrupa, Amerika ve Japonya’da bir çok konserler veren oda orkestrası Sokolov, Milkis, Kancheli, Gutman gibi çok önemli müzisyenlerle çalışma olanağı da bulmuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.