Dizzy Gillespie
2 Eylül 2009 Çarşamba - 17:07     6.869 kez okundu.    
Dizzy Gillespie

(1917 – 1993)
1917 yılında Güney California’da doğan sanatçının asıl ası John Birks Gillespie ’dir. Vokalist ve çok başarılı bir trompetçidir. Babası da müzisyen ona Gillespie müzik dolu bir evde büyür.

  Charlie Parker ile birlikte çalışır ve çalarlar. Bi-bop tarzının öncüleri olarak bu tarzı geliştirir ve yayılmasını sağlarlar.
      Dizzy Gillespie müziğe başladıktan bir süre sonra Roy Eldridge, teddy Hill ve Duke Ellington gibi usta cazcılarla tanışır. Trompete çok hakim ve yaratıcı bir uslupla kendini gösterir. Ayrıca sahnede trompet çalarken dansa olan yeteneğini göstermektedir. Değişik dans figürleriyle trompetine renk katan sanatçıya kafası karışık, başı dönen anlamına gelen Dizzy lakabı takılır ve adı öyle kalır.

 

     Modern caz a çok sayıda yenilik katan bir sanatçı olmuştur. Özellikle Afro-Küba tarzı cazın doğmasına ön ayak olmuştur. Trompet tekniğini iyice geliştirmiş ve yenilikler getirmiştir.  Dizzy’nin trompeti kazayla büyük ölçüde eğilmiş bir trompetti. Bu değişimden ses tonu değişmiştir ama Dizzy bu tonu çok beğendiği için hep bu trompeti kullanmıştır. Dizzy Boggie ve Dizzy Atmosphere sanatçıya ithaf edilen parçalardır.

 

    1937 yılında Lorrain ile evlendiği yıl ilk plağını yapan sanatçı daha sonra Teddy Hill Topluluğu ile Paris gider. Orada Moulin Rouge gece klübünde çalarlar. Bu dönemlerde Dizzy ilk bestelerini yapmaya başlar. Eserlerinden en bilinenleri Arassında A Night İn Tunisia ve Salt Peanuts sayılabilir.

 

     Yaratıcısı olduğu bi- bop tarzı Dizzy için en uygun tarzdır. 1947 yılında Chano Pozo ile tanışır. Müzik olarak ondan etkilenen Dizzy kendi tarzında Latin etkileri de ekler. Ve farklı, Latin ritimleri içeren,  modern bir caz türü doğar ve yayılır.

 

     1948’de bu yeni tarzda olan Manteca, Cubana Be, Cubana Bop, Tin Tin Deo gibi besteleri ortaya koyar. Bu tarz Dizzy ile anılır olur ve çok sevilerek dinlenir.

 

     Bir süre sonra Dizzy Gillespie, saksafoncu Charlie Parker ile birlikte çalmaya başlar. Groovin High, Dizzy Atmosphere, Shaw Nuff gibi parçalardaki uyumları ve birliktelikleri insanları büyüler. Çok hızlı tempoları ve sololaro caz severlere başlarda yabancı gelse de zamanla hayranlıkları artar. Birlikte çok uyumlu, tempolu ve dengeli eserler ortaya koyarlar.

 

     1960’lı yıllarda caz ve sambanın karışımı bir tarz olan Bossa Nova akımına ilgi duymaya başlayan Dizzy, Brezilyalı sanatçı Vila Lobos ila tanışır ve samba müziği ile ilgili bilgisini genişletme fırsatı bulur. Samba ritimlerini ve tarzını kendi müizğinde de kullanmaya başlar.

 

     Dizzy Gillsepie hayatı süresinde müzikte yenilikleri ve farklı tarzları müziğinde kullanmayı sevmiş ve tarzları karıştırarak yeni ve çok beğenilen tarzların yaratılmasına öncülük etmiş büyük bir sanatçıdır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.