Doğaçlama Caz Konseri
9 Mayıs 2010 Pazar - 09:44     2.729 kez okundu.    
Doğaçlama Caz Konseri

Doğaçlama Caz Konseri

Spontane müzik dalında cazın önde gelen piyanistlerinden Brad Mehldau ile genç saksafoncu ve caz sanatçısı Joshua Redman birikimlerinin en canlı buluşmasını 11 Mayıs 2010 Salı akşam 20:00’de CRR konser salonunda gerçekleştirecekler.

Doğaçlama caz müziği (spontane müzik) herhangi bir enstrümanla notaya bağlı kalmaksızın bir tonaliteden yola çıkılarak yapılan bazen kurallı, bazen kuralsız emprovize müzikal gezinmeler olarak özetlenebilir. Doğaçlama (spontane) müzik yapmak için enstrümanına hakim, teknik anlamda kusursuzluğu yakalamış, cazı içine sindirmiş müzisyenlik özelliğine sahip olmak gerekmektedir. Brad Mahlua piyanosunda kurallarda üstünlüğünün yanı sıra doğaçlama çalışmalarıyla trio ve solo konserler vermektedir. Joshua Redman ile düet bir çalışma sergileyecek olan ikili modern ve klasik caz çeşitlemelerini yepyeni bir sound ve anlayışla müzikseverlerin gözleri önüne serecekler. Joshua Redman çok küçük yaşlardan itibaren klasik batı müziği ile başlayıp, cazın tüm inceliklerini ve tüm dünya etnik müziklerini dağarcığında ve icrasında harmanlayarak yeni bir sentez ve farklı bir anlayışla duyurarak müzik otoritelerinin dikkatini çekmiştir. The Beatles, Earth, Led Zeppelin, Aretha Franklin, The Police akımlarından etkilenmesi müziğindeki çeşitliliği ve rengi arttırmıştır. Caz müziğinde doğaçlama geleneği ilk olarak Afrika’da Blues tarzı ndaki atışmalardan doğmuştur. Sözler ve melodilerde etkin olan doğaçlama formu zaman içerisinde caz stillerine göre değişikliklere uğramıştır. Klasik caz, Dixieland cazı, swing ve beboplarda doğaçlama kuralları bir hayli değişiklik göstermektedir. Ama tüm stillerde ortak olan tek şey doğaçlamanın sonunda mutlaka ana fikre, tonaliteye geri dönülmesidir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.