Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Şanlıurfa ve Gaziantep’te
17 Ocak 2014 Cuma - 10:25     1.885 kez okundu.    
Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Şanlıurfa ve Gaziantep’te

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası Şanlıurfa ve Gaziantep’te

Doğuş Holding’in katkılarıyla 2006 yılında kurulan Türkiye’nin çeşitli konservatuarlarından başarılı 11- 18 yaş öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 7 ve 8 Şubat 2014 tarihlerinde Şanlıurfa ve Gaziantep’te yaşayan müzikseverlere muhteşem dakikalar yaşatacaklar.

Orkestra şefliğini ve genel sanat yönetmenliğini Rengin Gökmen’in yaptığı 90 kişilik senfoni orkestrası 7 Şubat 2014 Cuma akşamı 19:30’da Şanlıurfa Belediyesi’nin Nikah ve Konferans Salonu’nda ilk konserlerini gerçekleştirdikten sonra 8 Şubat 2014 Cumartesi saat 19:30’da Gaziantep Şehit Kamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde ücretsiz olarak konserlerini gerçekleştirecekler. Çocuklara evrensel müziği kendi yaşıtları müzisyenler aracılığıyla tanıtmak amacıyla gerçekleşecek konserlere bugüne kadar ünlü piyanist Fazıl Say, Gülsin Onay, keman virtüözü Alexander Markovi efsanevi gitarist Jose Maria Gallardo Del Rey gibi ünlü sanatçılar eşlik etmişlerdir. DÇSO’ya Şanlıurfa ve Gaziantep konserlerinde ‘ÜÇ TENOR’ grubundan Şenol Talınlı, Aykut Çınar, Ayhan Uştuk eşlik edecekler. Konserde çağdaş Türk bestecilerden Ulvi Cemal Erkin’in ‘Köçekçe’, De Falla’nın ‘Üç Köşeli Şapka’, Saint Saens’in ‘Bacchanale’ ve Marquez’in ‘Danzon’ adlı eserleri seslendirilecek. DÇSO ile ‘ÜÇ TENOR’ grubu sevilen türkülerin senfonik uyarlamalarından bilinen ve sevilen türkülerle müzik severlere hoş anlar yaşatacaklar. Şanlıurfa ve Gaziantep’te yaşayan her yaş grubundan çocukların katılması hedeflenen orkestra konserinde yetişkin müzik severlerin de ilgi göstermesi bekleniyor. Bugüne kadar 3 ülke ve 21 şehirde gerçekleştirdikleri konserlerde 40.000 kişiye ulaşan DÇSO, 2013 M.I.C.E ödüllerinde ‘En İyi Kurumsal ve Sosyal Sorumluluk’ dalında ödül almıştır. Önümüzdeki yıllarda yurtdışı konserlerine daha fazla ağırlık verecek olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), Türk çocuklarının çağdaş ve modern anlamda dünyadaki sesi olacaklarının da altını çizmişlerdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Şanlıurfa, Cilalı Taş Devri’nden bu yana yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Tarihi eskiye dayalı olan kent, İbrahim Peygamber ve Eyüp Peygamber doğduğu kent olarak bilinmektedir. Ünlü Balıklıgöl yakınlarında Urfa kenti nin altında yapılan kazılarda M.Ö 9500 Neolitik döneme ait izlere rastlanmıştır. 11.500 yıllık kent tarihi süresince Urfa’ya Akad, Sümer, Hitit, Babil, Ebla, Asur, Arami, Makedon, Pers, Bizans ve Roma gibi uygarlıklar egemen olmuşlardır. 1094’te Büyük Selçuklular’ın hakimiyeti altına giren Urfa, 1516’da Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. I.Dünya Savaşı’nda İngilizlerin hakimiyeti altına giren kent ardından Fransızların eline geçmiştir. 1920’de düşman işgalinden kurtarılan şehir Cumhuriyet ilanından sonra il statüsüne kavuşmuştur. Şanlıurfa’nın en fazla turist çeken yerlerinden biri Balıklıgöl’dür. İbrahim Peygamber’in ateşe atıldığında göle dönüşen ve kutsal balıkların yaşadığı anlatılan iki göl Aynzeliha ve Halil- ül Rahman gölleri oldukça ilgi çekmektedir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.