Don Pasquale Süreyya Operası ‘nda
26 Aralık 2009 Cumartesi - 12:21     3.600 kez okundu.    
Don Pasquale Süreyya Operası ‘nda

Don Pasquale Süreyya Operası ‘nda

Ünlü İtalyan besteci Gaetano Donizetti’nin yazdığı komedi türünde opera 3 perde halinde 1843’te İtalya Tiyatrosu’nda sergilendi.

Ankara Devlet Opera ve Balesi 1955 yılında repertuarları arasına aldı. İtalyan operası komedi türü ‘komedya del’arte’de Don Pasquale yaşını almış bekar bir bay, ortalığı feveranıyla kasıp kavuran Pantalone, aşktan gözü kör olmuş Ernesto, çevirdiği entrikalarla Skapino, tilki gibi kurnaz Kolumbina ve sıradan bir devlet memuru Noter karakterleri esere renk katarlar. 19.yüzyılın müzik tarihine adını altın harflerle yazmış bestecisi Donizetti’nin bu eserini Kadıköy Süreyya Operası ’nda 6 ve 7 Ocak 2010’da izleyebilirsiniz. İstanbul Müzik Akademisi Ses Eğitimi öğretim görevlisi Caner Akın nefis yorumuyla Malatesta karakterini seslendiriyor. Don Pasquale ile yeniyılın ilk günlerinde gülümseyelim.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.