Donizetti’den Aşk İksiri Operası
11 Ekim 2012 Perşembe - 10:14     2.359 kez okundu.    
Donizetti’den Aşk İksiri Operası

Donizetti’den Aşk İksiri Operası

İstanbul Devlet Operası bu yıl 30 Eylül’de İdil Biret ve Ankara Üniversitesi Solistleri ile açtığı konser sezonuna 3 Ekim’den itibaren sahneye koyduğu Aşk İksiri Operası ile devam ediyor.

Bu ay içerisinde 11- 12- 13 Ekim’de sahnelenmeye devam edecek operanın ünlü bestecisi Guiseppe Donizetti melodramatik oyun janrında yazdığı iki perdelik eseri dünya opera evlerinin en çok sahnelediği operalardan biridir. Eserin hikayesi 18.yüzyılın sonlarında Sicilya’nın bir köyünde geçer. Fakir köylü bir gencin, servet ve toprak sahibi bir kıza aşık olmasıyla hikaye başlar. Aşkına karşılık vermeyen zengin kızını kendisine aşık etmek için aşk iksiri diye şarap satan sahte bir doktora bütün paralarını kaptırır. Şişeyi başına dikerek, dibine kadar içen fakir genç aşık sarhoş olunca cesaretlenerek zengin kızın karşısına dikilir. Zengin kız ise evde kalmışlığının çaresizliği içerisinde bir çavuşla evlilik hazırlığı içerisindedir. Fakir gencin duygularını alaya alan zengin kız, çavuşla evlenmek üzereyken bu şaşkın aşığın büyük aşkından da etkilenmiştir. Fakir genç amansız kıskançlık krizleri içindedir. Nikah günü zengin kızı daha fazla etkilemek için iksir almak isteyen ama bir meteliği dahi kalmayan fakir genç yanlışlıkla duygularını çavuşa açar. Bu esnada zengin kız imza atmaktan vazgeçer ve fakir gencin duygularından etkilendiğini hisseder. Zengin kızı ve üstüne konacağı serveti kaybetmek istemeyen çavuş derhal askerlik kağıdı nı fakir gence imzalatarak, para kazanmak için uzaklara askerlik yapmak için gitmeye ikna eder. Aynı akşam amcası ölen ve büyük bir mirasa konan fakir gencin hiçbir şeyden haberi yoktur. Miras haberini alan köylülerin coşkun alkış yağmuru altında aşk iksirinin cazibesini arttırıp, bütün köyü kendisine aşık ettiğini sanmaktadır. Zengin kız, sahte aşk iksiri satıcısına fakir gencin durumunu sorar. Satıcı, fakir gencin, çok zengin bir kıza aşık olduğunu ve aşkına karşılık alamayınca hayatını askerlik maaşı karşılığında satarak, kendisinden aşk iksiri aldığını açıklar. Aslında zengin kız, fakir gencin aşkına kapılmıştır ve onun büyük aşkına başta yanıt vermediği ve alay ettiği için melankoliye kapılır. Olan biteni anlayan zengin kız, fakir gencin askerlik sözleşmesini tazminat ödeyerek iptal eder ve kendisine geri verir. Zengin kızın kendisini sevmediğini düşünen fakir genç, aşk iksirinin sahte olduğu anlar. Tüm bu hüzünlü duygular içinde sızlanan fakir gencin karşısına zengin kız çıkar ve aşkının karşılıksız olmadığını itiraf eder. Tam büyük bir kucaklaşmanın ardından dudakları birleşen sevgililerin yanına çavuş gelir. Ve aldırmaz biçimde dünyada sevilecek daha bir çok kadın olduğunu söyleyen bir şarkıya başlar. Hikaye böyle mutlu bir sonla noktalanır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.