Dr.Okan Demiriş Hocamızın Vefatı
20 Haziran 2010 Pazar - 09:51     2.177 kez okundu.    
Dr.Okan Demiriş Hocamızın Vefatı

Dr.Okan Demiriş Hocamızın Vefatı

Türk Operası’nın büyük bestecilerinden Orkestra Şefi, Devlet Sanatçısı, değerli hocamız Dr.Okan Demiriş 18 Haziran 2010’da tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu.

Devlet Sanatçısı, soprano Leyla Demiriş’le evli olan büyük besteci 1942 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 5 yaşında piyano eğitimiyle müziğe başlayan sanatçı 1963 yılında girdiği İstanbul Devlet Konservatuarını ardından 1964 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek bölümünü üstün yetenekleri dolayısıyla sınıf atlayarak tamamladı. Keman, Armoni ve Müzik Teorisi konularında konservatuarlarda öğretim üyeliği yapan sanatçı İstanbul Operası’nın konzert-meisteri, yönetim kurulu üyesi ve orkestra şefi olarak görev yaptı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünü 1979- 1992 yılları arasında müzik çalışmalarının yanı sıra başarıyla yürüttü. Türk Operası repertuarına konularını Osmanlı ve Türk tarihinden alan hikayeleri besteleyerek önemli hizmetlerde bulundu. Türk halkı tarafından oldukçe beğenilen ve sergilendiği her yıl büyük ilgiyle izlenen 4.Murat, Karyağdı Hatun, Kösem Sultan, Yusuf ile Züleyha operaları, Posof, Pasinler, Digor, Handere, Hançerli Düzü adlı orkestra süitleri Doğu Anadolu’da askerlik sebebiyle kaldığı yıllarda yörenin folklorik müzik ve ritminden esinlenerek yaptığı sevilen bestelerdir. Dadaşım, Dere, Bir Aşk, Boşlukta, Uyum adlı büyük orkestra için yazılmış soprano aryaları, Rüyalar adlı bale eseri, 1971 yılında bestelediği Piyano ve Keman Konçertoları, son opera çalışmaları olan Büyük Hakan Alparslan ve Deniz Kurdu sanatçının önemli yapıtları arasındadır. Armonik Nazariyat üzerine yazdığı kitapları müziğe ilgi duyan her müzisyenin kütüphanesinde bulunan değerli bilimsel çalışmalardır. Değerli hocamız yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da önemli bir çok orkestranın şefliğinde görev yapmıştır. Bunların arasında 1990 yılında New York Senfoni Orkestrası şefliğindeki başarılı icrası nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi tarafından sanata ve kültüre yaptığı değerli katkılardan dolayı Fahri Doktora ünvanı verilmiştir. 1991 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türk Opera ve Balesi’ne hediye ettiği güzel ve unutulmaz eserler adına Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.