Duke Ellington
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:52     6.742 kez okundu.    
Duke Ellington

( 1899 – 1974)

Asıl adı Edward Kennedy Elligton olan Amerikalı cazcı 1899 yılında Washington’da dünyaya gelir. Caz bestecisi, piyanisti ve orkestra şefi olarak başarı gösterir. Müzik tarihine Duke Elligton olarak geçmiştir.

 Duke takma adını gençlik yıllarında bir arkadaşı tarafında verilmiş ve kullanılagelmiştir. 1914 yılında Lester Dishman ile çalışmaya başladığında ilk kompozisyonu olan Soda Fountain Rag adlı parçayı yazar. 1918 yılında Brooklyn’de bir müzik bursu kazanmayı başarır ve müzik alanında kendini göstermek için büyük bir fırsat yakalamış olur.

 

      Washington’da çeşitli gruplarla çalarak adını duyurmayı başarır. 1923 yılında gelindiğinde ise Sonny Greer ve Otto Hardwich ile birlikte The Washingtorians adlı bir grup kurarlar. Grup olarak New York’a giderler ve orada çalmaya başlarlar. Çeşitli klüplerde sahne alırlar . Oradayken sanatçı bu grupla ilk kayıtlarını yapmaya başlar. 1925 yılında Chocolate Kiddies adlı bir revü besteler. Bu revü Amerika ve Avrupa’da  başarılı olur ve özellikle Almanya’da ,iki yıl boyunca sahnelenir.   

 

      1930 senesinde  Elligton,  kendi grubu olan The Washintorians grubu ile Check and Double Check isimli bir filmde rol alırlar. 1930-1942 yıları arasındaki süreç sanatçı için en verimli ve yaratıcı dönem olur.  Bu dönemde Mood İndigo, Sophisticated Lady, İn a Sentimental Mood gibi eserlerini yaratır.

 

     Kurulduğu 1923 yılından 1950 yılına kadar The Washingtorians grubunu ayakta tutan Ellington grubunu caz grupları içinde en iyi yere geKurulduğu 1923 yılından 1950 yılına kadar The Washingtorians grubunu ayakta tutan Ellington grubunu caz grupları içinde en iyi yere getirmiştir. 1959 yılında Anatomy of aMurder filminin müziklerini besteler. 1965 yılında ise Pulitzer ödülün aday olarak gösterilmiştir. 1966 yılında Grammy Hayat Boyu başarı ödülünün sahibi olur. 1973 yılında ise otobiyografisini yazar. Kitabı, Music is My Mistress adı ile basılır.

 

   1976 senesinde kansere yakalanır ve hayatını kaybeder. Sanatçının ölümünün ardından grubu çalışmalarını sürdürür. The Washintorains grubunun devamlılığını ve çalışmalarını sürdürme görevini Duke Ellington ’un oğlu devralmıştır. Bu caz grubu pek çok iyi cazcıyı bir araya getirmiş ve iyi çalışmalara imza atmış  bir gruptur. Johnny Hodges, Cootie Williams, Bubber Miley, Sonny Greer ve daha pek çok usta cazcı bu grupta çalmıştır. Bu cazcılar solo çalışmak yerine Ellington’ın grubu ile birlikte çalışmayı tercih etmişlerdir. Duke bestelerinin bir bölümünü de grupta çalan cazcıların tarzlarına göre yorumlamış ve yazmıştır. Duke Elligton yaptığı müziği caz olarak değil Amerikan Müziği olarak adlandırmıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.