Dünya Festivallerinden Haberler
18 Eylül 2010 Cumartesi - 10:12     2.077 kez okundu.    
Dünya Festivallerinden Haberler

Dünya Festivallerinden Haberler

Dünya müzikleri ile dünya insanlarını bir araya getiren festivaller hep bir coşku ve ahenk içinde gerçekleşerek gelecek yılda daha renkli, daha coşkulu, daha doyumlu olması için yeni yeni düşüncelerle organize edilirler.

Tüm yaz boyunca ülkemizde ve dünyada yakından takip ettiğimiz festival etkinliklerinde sosyal duyarlılıkların ön plana daha fazla çıktığını gözlemliyoruz. Dünyanın en iyi rock müzisyenleri, elektronik müziğin nefes kesen şovlarıyla festivaller taptaze coşkulu duygularla, yeşilliklerin üzerine yayılmış genç, yaşlı her yaşta müziksever, doğasever ve barışsever insanı ortak duygularla olabildiğince kucakladılar. Bu yılın güz dönemine kapılarını açarken son festival haberi 17- 19 Eylül 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Monterey Caz Festivali organizasyonunda cazın duanyenlerini ağırlıyor. Dianne Reeves, Chick Corea, Chris Potter, Roy Hargrove, Ahmad Jamal, Les Nubians, Delbert McClinton, Harry Connick, Christian McBride festivali önemli konukları arasında yer alıyor. Monterey, ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı, Büyük Okyanus kıyısında yer alan Monterey körfezinde kurulmuş bir kenttir. Adını Portekiz’li denizci Macellan’dan alan Büyük Okyanus yada Pasifik Okyanusu Okyanusya, Asya ve Amerika kıtaları arasındaki dünyanın en büyük okyanusudur. Pasifik Okyanusunu İspanya kralığı adına keşfeden Macellan, fırtınalı ve yorucu geçen deniz yolculuğunun ardından sakin sulara ulaştığında geçtiği bu büyük denizin adına Portekizce’de ‘sakin’ anlamına gelen ‘Pasifik’ adını vermiştir. Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu nun yüzölçümlerinin toplamına sahip olan Büyük (Pasifik) Okyanusu en derin bölgesi 11.034 metrelik Mariana Çukuru’dur. Okyanusun en kalabalık adası, turistik zenginlikleriyle de ilgi çeken Tahiti’dir. 708.000.000 kmküp su hacmiyle Dünya üzerindeki karaların toplam alanından daha büyüktür. Üzerinde 20000 kadar adacık, Endonezya, Japonya, Yeni Gine ülkeleri bulunan Büyük Okyanus içinde sayısız büyük depremler olması sebebiyle adına ‘Ateş Kemeri’ denmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.