Dünya Müzikleri Konseri Nardis’te
21 Aralık 2012 Cuma - 12:23     2.057 kez okundu.    
Dünya Müzikleri Konseri Nardis’te

Dünya Müzikleri Konseri Nardis’te

Latin Amerika, Afrika, Avrupa müziklerini fado’dan, caz’a, afrocuban’dan, salsa’ya rengarenk tınılarıyla, görselliğin zerafeti içinde, zaman zaman kendi besteleri ve yorumlarıyla La Descarga Band

21 Aralık 2012 Cuma saat 22:30 – 01:30 arasında Nardis Jazz Club’te müzikseverlere sıcacık bir kış gecesi yaşatacaklar. La Descarga grubu üyelerinden Luis Ernesto Gomez, başkent Paris’te uzun yıllar Latin  sanatçılarıyla çalışmış ve 28 yıldır sahnede olan bir tumba sanatçısı dır. Grubun vokal ve perküsyonunda yer alan Gülseren Gomez, yirmi yıldan bu yana bir çok dilde şarkı söyleyen, Paris Konservatuarı mezunu ve 400 milyonu bulan dinleyici kitlesine sahip ve 2005’te Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmış bir sanatçıdır. Perküsyon ve dans sanatçısı olan Gülseren Gomez, Luis Ernesto Gomez’le eski ve yeni dünya müzikleri ile kendi bestelerinden oluşan 11 adet CD çıkarmışlardır. Salsa dansı, kökleri Karayipler ‘e dayanan Latin Amerika halkına özgü bir çiftli yada grupla yapılan dans biçimidir. 1980 yılından sonra tüm dünyaya yayılan Salsa, İspanyolca’da ‘baharatların karışımı’ adı verilen ‘sos’ anlamına gelmektedir. Salsa dansı, kökenlerin çeşitliliğinden dolayı pek çok stilin karışımından oluşmaktadır. Rumba, bomba, son, guaguanco, boogaloo, guaracha, plena gibi tarzlardan etkilenerek, dans adımlarını Küba stilinden aldığı bilinmektedir. Küba stilinden etkilenen cha- cha, mambo, abakua, comparsa, changui, guaracha gibi danslar da bulunmaktadır. Afrika, Amerika ve Avrupa’nın bir kültür alaşımı olarak 1930- 1940 yıllarında gelişme gösterdiği sanılsa da salsa’nın 17.yüzyılda Fransızcada ‘contredanse’ olarak Fransız ve İspanyol topraklarında can bulmuşlardır. 19.yüzyılda ‘danzon’ tarzında şekillenen salsa, Fransız ve İspanyol Koloni Şövalyeleri tarafından Karayip ülkelerine ve oradan da Küba’ya taşınmıştır.  Küba’da ‘marimba’ tarzı ile Afrika dansı ve İspanyol gitar müziğiyle kaynaşmıştır. Bayram, düğün gibi kutlama törenlerinde yapılan danslar Küba’daki zengin tabaka tarafından aşağılanmış ve ‘fakir sınıfın dans biçimi’ olarak görülmüştür. ‘Urbano’ tarzı dans elit tabakanın kullandığı erkeğin sık, sık duraksadığı ve kadının erkeğin çevresinde tur attığı dans şeklidir. Kelime anlamı ‘kibar, kentli, uygar’ anlamına gelmektedir. Salsa’da erkek ve kadının bedensel teması ana koşul değildir. Zaman, zaman erkek, kadını sadece tek eliyle yönetir. Salsa dansının birkaç stili vardır: Porto Riko Stili, Küba Stili, New York Stili, Mambo Stili, Miami Stili’ni sayabiliriz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.