Dünya Opera Sahnelerinin Starları ile Yeni Yıl Konseri
12 Aralık 2013 Perşembe - 12:05     1.322 kez okundu.    
Dünya Opera Sahnelerinin Starları ile Yeni Yıl Konseri

Dünya Opera Sahnelerinin Starları ile Yeni Yıl Konseri

Bugüne kadar dünyanın dört büyük ünlü operasında söyleyen solistlerden, Leyla Gencer’e kadar eşlik etmiş, Milano La Scala Operası’nın baş korrepetitörü Vincenzo Scalera 26 Aralık 2013 Perşembe günü saat 20:00’de İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu’nda dört opera sanatçısına eşlik edecek.

Roma La Scala operasından Simge Büyükedes (soprano) ve Asude Karayavuz (mezzo soprano), Dresden operasından Mert Süngü (tenor) ve Metropolitan operasından Burak Bilgili (bariton- bas) dünyaca ünlü korrepetitör Vincenzo Scalera ile yeni yıl ve yeni umutlar için eserlerini seslendirecekler. Kuzey İtalya’da Lombardiye bölgesinde bulunan Milano, Roma’dan sonra İtalya’nın ikinci büyük nüfuslu şehridir. Avrupa’nın en zengin ve en gelişmiş şehirlerinden biri olan Milano, otomotiv ve moda sektöründe öncüdür. Dünyanın en büyük Gotik tarzda inşa edilmiş katedrali Duomo di Milano, dünyanın en eski alışveriş merkezi Galleria Vittorio Emmanuele ve dünyanın en büyük tiyatro binası ünlü La Scala Milano’da bulunmaktadır. Dünyanın en büyük spor klüpleri nden AC Milan ve İnter Milan takımları da şehire ait futbol takımlarıdır. Milano’nun kuzeyinde bulunan Monza şehrinde otomobil yarışları için pistler bulunmaktadır. Milano şehri 2015 yılında da Expo’ya ev sahipliği gerçekleştirecektir. Lombardiya bölgesinin başkenti ve merkezi olan Milano şehri üniversiteleri, müzik konservatuarları, sanat akademileri, sanat galerileri ve ünlü tiyatro binası (La Scala) ile kültürel anlamda büyük bir prestije sahiptir. Estetik tarihsel izleri taşımasının yanı sıra modern bir kent planına sahip olan Milano’da üç hatlı yer altı metroları, 30 ila 36 kat arasında iş merkezleri bulunmaktadır. Avrupa’nın önemli bir ticaret merkezi olarak sayılan Milano’ya uluslararası fuarlar nedeniyle her yıl çok sayıda iş adamına ev sahipliği yapmaktadır. Leonardo da Vinci’nin ‘Son Akşam Yemeği’ tablosu da Milano’da Dominiken Santa Maria della Gracia Manastırı’nın yemekhanesinde bulunmaktadır. Tablo UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. Milano, coğrafik konumu nedeniyle kara iklimi ve nemli subtropik iklim etkisi altındadır. Çok sıcak ve bunaltıcı yaz ayları ve çok soğuk, yağışlı kış ayları yaşamaktadırlar. Ortalama kar kalınlığı 21 cm.ye ulaşsa da 1985 yılında yağan kar 70 cm.lere kadar ulaşmıştır. Şehirde yüksek kirlilik oranı bulunmakta olup, şehrin içinde fazla rüzgar esmemektedir. İlkbahar aylarında Alplerden gelen ‘Tramontanta’ ve ‘Bora’ rüzgarları fırtına şeklinde esmektedir. M.Ö 222 yılında Roma İmparatorluğu tarafından fethedilen Milano, gelişimini hızlı bir şekilde gerçekleştirmiştir. UEFA tarafından 5 yıldız verilen futbol stadı ‘San Siro’ Milano’dadır. Avrupa’nın en büyük stadı olarak kabul edilen mekanın 80.000 seyircili oturma kapasitesi bulunmaktadır. Ayrıca UEFA şampiyonu olan iki takıma sahip tek şehir olan Milano takımları AC Milan ve Internazionale FIFA Dünya Klüpler Kupası’nı da kazanmışlardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.