Dünyanın En İyi Orkestrası ‘Çaykovski’
14 Nisan 2010 Çarşamba - 10:02     3.268 kez okundu.    
Dünyanın En İyi Orkestrası ‘Çaykovski’

Dünyanın En İyi Orkestrası ‘Çaykovski’

Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası 16-17 Nisan 2010 Cuma ve Cumartesi akşamı saat 20:00’de CRR konser salonunda müzikseverlerin huzurunda olacaklar.

Dünyanın en iyi orkestrası olarak kabul görmüş müzik topluluğu 1930 yılında Sovyet Radyosu adına kuruldu. Muhteşem performanslarıyla günümüze kadar gelmiş olan başarı ve ünleriyle tüm Avrupa’da, Japonya’da ve Amerika’da dünyanın en iyi konser salonlarında yine müzikseverlere eşsiz hazlar tattırmışlardır. Orkestranın kurucusu A.Orlov’un ve 35 yıldır orkestranın sanat yönetmenliğini ve şefliğini üstlenen V.Fedoseyev’in bu başarılarda paylarının büyük olduğu da bir gerçektir. Şef Vladimir Fedoseyev çeşitli dönem bestecilerin eserlerini farklı stillerde yorumlaması ile bestelere farklı bir dinlenilirlik kazandırmasıyla dünya çapında tanınmıştır. Müzik eleştirmenleri, Fedoseyev’in bu eşsiz, benzersiz çalışmalarına ve yeni besteleri keşfine ve onları tekrar canlandıran yaratıcılığına ve ustalığına defalarca dikkat çekmişlerdir. 1993 yılında orkestra büyük besteci Piyotr İlyiç Çaykovski’nin adını almıştır. Bestecinin ölümsüz eserlerini en üst düzeyde yorumlayan bir orkestra olarak yine geniş repertuarları içerisinde Brahms’tan, Mozart’a, Beethoven’a kadar büyük ustaların eserlerine de başarılı icralarında yer vermişlerdir. Orkestranın 80 yıllık tarihi geçmişinde ünlü müzisyenler de yer almıştır. L.Pavarotti, L.Stokovsky, K.Mazur, M.Freni, A.Nezhdanova, Y.Bashmet gibi önemli bir çok müzik adamının adı sayılabilir. Piyotr İlyiç Çaykovski, Rus Klasik Romantik dönemin en önemli bestecilerindendir. 5 yaşında piyano eğitimiyle müziğe başlayan büyük besteci Saint Petersburg Konservatuarı ’nı bitirdi. Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel, Fındıkkıran operaları en bilinen besteleri arasındadır. 20.yüzyıl başlarında müzik eleştirmenlerinin sert eleştirilerine maruz kalan besteleri zaman içerisinde dünya çapında kabul görerek, o eleştirilerin çürümesini sağlamıştır. 53 yaşında trajik bir sonla yaşama veda eden besteci eserlerindeki tüm hazzı müzikseverlerin ruhlarına emanet ederek adını ölümsüzleştirmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.