Düşünen Şarkılar Albümü
5 Nisan 2011 Salı - 19:44     2.653 kez okundu.    
Düşünen Şarkılar Albümü

Düşünen Şarkılar Albümü

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesi’nde tedavi görmekte olan hastaların yazdıkları şiirlerin şarkı sözü olarak düzenlendiği albüm ‘Düşünen Şarkılar’ın albüm tanıtımı 15 Mart 2011 Salı günü The Marmara Otel ’de gerçekleşti.

 Teoman, Demet Sağıroğlu, Ahmet Özhan, Soner Arıca gibi sanatçıların da aralarında bulunduğu albüm ruhsal sıkıntı ve rahatsızlıkları sebebiyle tedavi gören insanların toplumdan dışlanmasını önlemek, önyargıları yok etmek ve müziğin evrensel lisanı aracılığıyla seslerini duyurmak amacıyla gerçekleşmiştir. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastahanesi Sağlık Bakanlığı ’na bağlı ilk modern ruh sağlığı merkezidir. Üsküdar’da bulunan ‘Toptaşı Bimarhanesi’nin yeterli kapasitede hasta alamamasından yola çıkan Prof.Dr.Mazhar Osman 1924 yılında Bakırköy’de bulunan Reşadiye Kışlası yapılan restorasyon çalışması ile 1927 yılında hastane olarak çalışmaya başladı. Hastane ilk kuruluş yıllarından itibaren basın kampanyaları yoluyla ‘Deli hastanesi değil, akıl ve ruh hastalıkları hastahanesi’, ‘Deli değil, ruh hastası’ sloganlarıyla toplumdaki bakış açısını değiştirmeye çalışmıştır. Hasta sayısının gün geçtikçe artması üzerine bina yetersiz kalınca 1979 yılında Başhekim Yıldırım Aktuna tarafından ek binalar yaptırılarak, personel sayısı da arttırıldı. Bağımlılıkların tedavisi için AMATEM çalışma grubu hizmete girdi. İlk olarak 1960 yılında Başhekim Faruk Bayülkem psikiyatri hastalarının topluma kazandırılması adına toplum temeline dayalı psikolojik ve psikiyatristik rehabilitasyon çalışmalarına başladı.  1992 yılında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları İleri Eğitim ve Araştırma Merkezi (BARİLEM) kurularak, hastalıkların kökenleri ve ileri tedavi uygulamaları alanında araştırmalar yoğunlaştırıldı. Hastaneye ait Düşünen Adam, RCHP ve Nefes adıyla yayınladıkları üç adet dergi çalışmaları bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.