Efes Pilsen Blues Festivali Başlıyor
17 Eylül 2010 Cuma - 10:14     1.923 kez okundu.    
Efes Pilsen Blues Festivali Başlıyor

Efes Pilsen Blues Festivali Başlıyor

Her sene Blues müziğinde en başarılı isimleri ağırlayan ve Türkiye’yi baştan sona dolaşan Efes Pilsen Blues Festivali bu yıl 1 Ekim- 7 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Ülkemizin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Efes Pilsen Blues bu yil yine kendine has tarzlarıyla sevilerek dinlenilen müzisyenleri davet etti. Bu yıl Kenny Neal, Mitch Woods ve grubu ve de Samuel James ülkemizdeki bluesseverlerle birlikte olacak. Festival kapsamında 20 ilde konserler gerçekleşecek. Programda yer alan iller arasında İstanbul, Denizli, Konya, Antalya, Adana, Kayseri, Mersin, KKTC, Antakya, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Edirne, Trabzon, Ankara, İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Eskişehir yer alıyor. Festivalin ağır toplarından Kenny Neal New Orleans doğumlu bir blues sanatçısı. Usta vokal ve mızıka sanatçısı Raful Neal’in oğlu olan Kenny’nin hayatı Slim Harpo, Lazy Lester, Buddy Guy, Aaron Neville gibi Blues müziğinin efsaneleri arasında geçmiş. İlk hediye mızıkasını Slim Harpo’dan alan Kenny 13 yaşında babasının müzik gurubunda başlamış daha sonra Buddy Guy’ın bas gitaristi olarak müzik kariyerinde ilerlemeye devam etmiştir. Müzik yaşmı boyunca B.B King, Muddy Waters, John Lee Hooker gibi önemli caz sanatçılarıyla aynı sahneyi paylaşan Kenny modern blues’un önde gelen isimlerinden sayılıyor. Birden fazla enstrümanı ustalık derecesi nde icra eden Kenny aynı zamanda ödülleriyle yeteneğini kanıtlamış iyi bir tiyatro oyuncusu olarak tanınıyor. Festivalin ikinci konuğu Mitch Woods ve His Rockets 88s çok eğlenceli bir performansla seyircisinin karşısında olacak. Müziklerine dansı ve hareketi katan grubun şefi Woods 1951 yılında Brooklyn’de dünyaya geldi. 11 yaşında piyano çalarak ve klasik müzik eğitimiyle işe başlayan Woods gençlik döneminde caz ağırlıklı çalışmalar yaparak grubunu kurdu. Festivalin önemli son konuğu ise Samuel James. Bitmek bilmeyen enerjisi ve kendine has karizması ile James Blues müziğine farklı yaklaşımıyla adeta Blues ozanı olarak nitelendiriyor. Parçalarında hikayeler anlatan ve savaş yıllarından derin izler taşıyan Kanadalı sanatçı bir çok enstrümanı başarıyla icra ediyor. Rolling Stones dergisinin müzik kritiklerinde eleştirmenlerden her daim tam not alan sanatçı Avrupa’daki konser programları da hızla devam ediyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.