Efsane İkili ‘2CELLOS’tan Yılın Son Konseri
26 Aralık 2013 Perşembe - 08:48     1.685 kez okundu.    
Efsane İkili ‘2CELLOS’tan Yılın Son Konseri

Efsane İkili ‘2CELLOS’tan Yılın Son Konseri

İki genç çellist Luka Sulic ve Stjepan Hause, Hırvatistan’dan yılın son konserini gerçekleştirmek üzere ülkemize geldiler.

Elektro viyolonselleri eşliğinde efsane pop- rock şarkılarını seslendirecek olan ikili 27 Aralık 2013 Cuma akşamı saat 21:00’de Zorlu Center’da müzikseverlerle bir arada olacaklar. Hayranı oldukları Michael Jackson’un ‘Smooth Criminal’inden, ‘Viva LA Vida’ya, ‘Hurt’ten, ‘Welcome to the Jungle’a birbirinden sevilen eserleri seslendirecek olan ‘2CELLOS’ özellikle enstrümanları viyolonseli klasik yapıdan kurtararak farklı alanlara, farklı seviyelere taşımak amacını gütmektedirler. Genç Hırvat çellistler, performanslarının videolarını internette yayınladıktan sonra milyonlarca hayranı da ardından sürüklemiştir. Son olarak Red Hot Chili Peppers’la aynı sahnede çalan ve Elton John’un dünya konserine davet edilen  başarılı ikili, plak şirketlerinin birbirleriyle yarıştığı gruplardan biri olmuştur. Jay Leno Show, Ellen Degeneres, Lopez Tonight gibi dünyada izlenme rekorları kıran TV programlarında yer alan ‘2CELLOS’, ülkemizde de beğeniyle takip edilen gruplardan biridir. Elton John, 1970 yılından günümüze 450 milyonun üzerinde albüm, 110 milyonun üzerinde de single satarak dünyanın en fazla satan şarkıcıları arasındadır. Beş kez Grammy ödülüne layık görülen sanatçı Akademi, Toni ve Altın Küre ödüllerinin de sahibidir. İngiltere’de anneanne ve büyükbabasının yanında büyüyen Elton, 15 yaşında baba mesleği olan bankerlik öğrenmeye başlamıştır. 3 yaşında piyano eğitimi almaya başlayan sanatçının ailesi yeteneğini fark etmiş ancak izlemekle yetinmişlerdir. Ailesinin izniyle haftasonları bir barda piyanistlik yapan Elton, arkadaşlarıyla kurduğu ‘Bluesology’ grubuyla Eurovision Şarkı Yarışması’na katılmıştır. 1970 yılında çıkardığı ilk albümle dünyaca üne kavuşan Elton John, Paris’te bir alt geçitte trafik kazası na kurban giden yakın arkadaşı Prenses Diana’ya atfettiği şarkısı ‘Candle in the Wind’ şarkısını milyonların önünde piyano eşliği nde söylemiştir. Elton John’un Prenses Diana için bestelediği şarkıda veda ve özlem dolu sözler yer almıştır. Galler Prensesi Diana, 1961- 1997 yılları arasında yaşamıştır. Galler Prensi Charles’ın ilk eşi olan Prenses Diana, imparatorluğa iki erkek evlat, iki taht varisi vermiştir. Asıl adı Diana Francis Spencer olan Prenses Diana,  İngiliz aristokratlarından olan ailesi ile dört kardeşe sahip bulunmaktadır. Eşinden boşanan anne Francis Spencer’la beraber Londra’da bir apartman dairesine yerleşen Prenses Diana ve kardeşleri babalarının açtığı dava sonucunda annelerinden alınmıştır. 1975 yılında babası ‘Kont’ unvanını alan Prenses Diana, ‘Lady’ ünvanına sahip olmuştur. Babasının, ünlü aşk romanlarının yazarı Barbara Cartland’ın biricik kızı  Raine’le evlenmesi üzerine İskoçya’daki annesi ile İngiltere’deki babasının evi arasında gidip gelerek parçalanmış bir aile yaşamı sürdürmüştür. Prenses Diana ve kardeşleri üvey anneleri Raine’den asla hoşlanmamışlardır. Düğün günü Reine ile tartışan Diana, üvey anne siyle ölümünden çok kısa süre önce barışmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.