Ege’den Muhteşem Bir Ses: Marinella
31 Mart 2013 Pazar - 11:38     1.892 kez okundu.    
Ege’den Muhteşem Bir Ses: Marinella

Ege’den Muhteşem Bir Ses: Marinella

İş Sanat ‘Dünya Müziği’ kuşağında bu ay Ege Denizi’nin karşı kıyısından muhteşem performansıyla caz, pop ve blues solisti Marinelli geliyor.

Marinelli, 18 Nisan 2013 Perşembe saat 20:00’de İş Sanat sahnesinde müzik severlerin huzurunda olacak. 50 yıllık sanat hayatında Yunan müziğinin ikonu haline gelen sanatçı toplam 66 tane albüm çıkarmıştır. 70 ve 80’li yıllardaki sahne şovları, canlı performansları, renkli kostüm, danslar ve ışık efektleriyle çok yönlü bir sanatçı, bir Yunan divası olarak anılmaktadır. 1974 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’na ilk defa katılan Yunanistan’ı temsil ederek tarihe geçen sanatçı 2002’de George Dalaras’la çıkardığı düet albümle platinyum satış rekorunun sahibi olmuştur. Yine 2005’te Yunanlı sanatçılarla yaptığı albümü altın satış rekoruna ulaşarak büyük sükse yapmıştır. Yunanistan’ın resmi adı Helen Cumhuriyeti’dir. Avrupa Birliği ve NATO üyesi olan ülke ülkemizle Ege kıyıları ndan komşu olup Balkanlar’ın güneyinde yer almaktadır. Antik adı İyonya olan Yunanistan, Orta Çağ’da Bizans Roma İmparatorluğu daha sonra da Osmanlı Devleti dönemlerinde Rum bölgesi olarak adlandırılmıştır. Aynı zamanda Kıbrıs’ın güneyinde yaşayan halklar için de kullanılan Rum terimi ‘Romalı’ anlamına gelmektedir. Ülkenin başkenti Atina’dır. En büyük şehirleri arasında Selanik, Kavala, Volos, Patras, Yenişehir ve Kandiye’yi sayabiliriz. Makedonya Kralı Büyük İskender Pers İmparatorluğu’nun üzerine yürüyerek işgal ettiği bölgelerde Helen İmparatorluğu’nu kurmuştur. Mezopotamya, Anadolu, İran ve Mısır’ı Hindistan’a kadar ele geçiren İmparator İskender doğu ve batının sosyal ve kültürel anlayışlarını irdeleyerek Hellen tarzının oluşumunu sağlamıştır. Dağınık halde yaşayan Yunanlar ortak dil olarak Yunanca’yı kabul ederek birlik oluşturmuşlardır. Yunanlar Akdeniz’de koloniler kurarak ‘Grek’ yapılanmasını sağlamışlardır. Dor istilası sırasında Yunanistan’dan Anadolu’ya kaçan ve Anadolu’nun Batı’sında 12 site (şehir devlet) kuran Yunan halkı na ise ‘İyonyalı’lar adı verilmiştir. Yunanistan topraklarına ilk ayak basan kabileye Pelasgi (deniz halkı) denmektedir. İşgalcilerin güneye doğru sürüklediği Pelasgiler Ege adalarına kadar gelmişlerdir. Böylece yaygınlaşan Yunan dili tarihçiler tarafından Dor’ların istila ve göçleri sürecinde  irdelenmektedir. Antik Yunan’da politeist dinlerin yaygın olduğu gözlenirken, 13.yüzyıldan sonra Orta Doğu menşeli dinlerin etkisiyle yerini Hristiyanlık ve Müslümanlık dinine bırakmıştır. Akdeniz ve Ege denizi ile çevrili olan ülke 3000 kadar ada ve kayalığa sahiptir. Akdeniz iklimi hakimiyetinde olan Yunanistan kışları sert geçirmez. Ülkenin en yüksek dağı ve Yunan mitolojisinde ‘Tanrıların Evi’ olarak bilinen Olimpos Dağı 2917 metre yüksekliğindedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.