El işi : Anadolu Ezgileri Garaj İstanbul’da
26 Aralık 2012 Çarşamba - 12:06     2.372 kez okundu.    
El işi  : Anadolu Ezgileri Garaj İstanbul’da

El işi : Anadolu Ezgileri Garaj İstanbul’da

‘Uluslar arası alanda büyük bir yetenek’ olarak değerlendirilen ülkemizi yurtdışında başarıyla temsil etmiş olan arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu yedinci albümü ‘El işi’ ile 27 Aralık 2012 Perşembe saat 22:00’de Beyoğlu- Garaj İstanbul’da müzikseverlerle bir arada olacak.

Sanatçının 2007 yılında kurduğu ‘Arp Sanatı Derneği’ ve T.C.Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun da desteğiyle hayata geçen ‘El işi’ projesi 15 Eylül 2012’de gerçekleşen prömiyerinden itibaren Makedonya, Hollanda festivallerinde ve İstanbul’un birçok kültür merkezinde yoğun ilgi ve beğeni topladı. Arpist Şirin Pancaroğlu‘El işi’ projesini, arp’le caz müziği yapan genç arpist Meriç Dönük’le hayata geçirmektedir.  Geleneksel ezgilerle projeye farklı soluklar getiren arp sanatçıları türküleri zaman zaman doğaçlama yaparak, farklı müzikal yaklaşımlarla besleyerek zengin yorumlarla yoğun ilgi toplamaktadırlar. Arp’e eşlik eden elektronik efektler ve geleneksel çalgılarla zenginleştirilen türküler özünden asla uzaklaşmamaktadır. Türkülerin içinde barındırdıkları komik ya da trajik hikayeler adeta ‘el işi ‘özeniyle birbirine geçiş yapılarak bir anlatım düzeninde sunulmaktadır. Amerikalı perküsyon sanatçısı Jarrod Cagwin, kemençe ustası Derya Türkan ‘el işi’ çalışmasına ustalıkları ve evrensel boyuttaki performanslarıyla renk katmaktadırlar. Şirin Pancaroğlu, 2012- 2013 konser sezonunda ‘El işi’ projesiyle farklı ülkelerde ve Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sıra dışı farklı müzisyen kadrosuyla farklı tınılarda yeni keşiflerle izleyici karşısına çıkacaklarını belirtmektedir.  Ünlü arp sanatçısı Fatma Şirin Pancaroğlu Dervent 1968’de Ankara’da dünyaya gelmiştir. 1993 yılında verdiği bir resitalden sonra hakkında Washington Post gazetesi tarafından ‘uluslar arası bir yetenek’, ‘milli servet’ olarak övgü dolu sözlerle bahsedilmiştir. Arp sanatında geleneksel ve modern müziği birleştiren bir anlayışın öncüsü olmaktadır. Arp eğitimine küçük yaşlarda başlayan sanatçı Cenevre Konservatuarı’nda hocası Catherine Eisenhofler’den eğitim alarak 1988’de mezun olmuş ve master diplomasını ise İndiana Üniversitesi’nden almıştır. 2004’te Yıldız Teknik Üniversitesi ile yürüttüğü proje çalışmasında mandallı arpleri ülkemizde kullanmayı yaygınlaştırmak ve boyut olarak küçültüp evlere girmesini sağlamak amacına yönelmiştir. Geçtiğimiz yıllarda bir uçak kazasında hayatını kaybeden arpist Ceren Necipoğlu anısına bir konser veren sanatçı ‘Ceren Necipoğlu Arp Eğitimi’ projesini de kaybettiğimiz sanatçının anısına başlatmıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.