Elektronik Flamenko Müziği ile Chambao İş Sanat’ta
26 Eylül 2013 Perşembe - 10:16     1.602 kez okundu.    
Elektronik Flamenko Müziği ile Chambao İş Sanat’ta

Elektronik Flamenko Müziği ile Chambao İş Sanat’ta

Güney İspanya sahillerinin ve Akdeniz’in tutkulu müziği Flamenco, elektronik müzikle birleştiren ve bambaşka bir sound elde eden Chambao grubu 2012’de çıkardıkları ilk albümleri ‘Flamenco Chili’nin başarısından sonra turne yollarına düştüler.

12 Kasım 2013 Salı günü saat 20:00’de Flamenko tutkunu müzik severlerle bir araya gelecek olan Chambao grubu geleneksel Flamenko’nun kıvraklığı ile chill out müziğin enerjisini karma yaparak tangolar, rumbalar, vals ritimlere kadar özgün bir tarz yaratmışlardır.  Chambao, Güney İspanya kıyılarında güneş, rüzgar ve yağmurdan korunmak için kurulan çadırların adından gelmektedir. Güneşin, denizin kokusunu müziğiyle getirerek doğayı ve özgürlüğü de vurgulamak isteyen grup hem etnik hem de çağdaş bir sound ortaya çıkarmışlardır. İspanya, resmi ismiyle İspanya Krallığı Avrupa’nın güney ucunda bulunan İber Yarımadasında bir bölgedir. Kuzeyinde Atlas Okyanusu ve Fransa, güneyinde ise Cebelitarık Boğazı bulunan İspanya, Batı Avrupa’nın Fransa’dan sonraki ikinci büyük ülkesidir. İspanya, demokratik prensipler le şekillenmiş bir monarşi rejimiyle yönetilmektedir. Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi olan ülkeye M.Ö 1100 yılında ilk Fenikeliler ayak basmışlardır. Keltler ve Yunanlılardan sonra Kartaca egemenliği altına giren ülkede Roma İmparatorluğu ve Hristiyanlığın birliği hakim olmuştur. Sekizinci ve onuncu asırlar arasında Afrika’dan gelen Müslüman kabileler Endülüs medeniyetini kurmuşlar ve uzun zaman Granada bölgesini ellerinde tutmuşlardır. Bölgede hızla yayılan Hristiyan orduları güçlenerek Müslümanların son kalesi olan Granada’yı da ellerinden almıştır. Güçlenen İspanya Krallığı maddi destek verdiği Kristof Kolomb’u okyanus ötesine yollayarak Amerika kıtasının keşfini sağlamıştır. Ancak bu uzak keşifler İspanya’yı büyük bir sömürge imparatorluğu haline getirmiştir. Kıtalardan gelen hazineler, köleler bir göz açlığı yaratmış beraberinde işkenceler, köleleştirme, tecavüz ve soykırım olayları yaygınlaşmıştır. 16.yüzyılda İspanya donanması, İngilizler tarafından yenilgiye uğratılarak İspanya İmparatorluğu’nun hakimiyeti kıtalarda zayıflatılmıştır. 18. ve 19.yüzyılda giderek toprak ve güç kaybeden İspanya’nın güçsüzlüğünden yararlanarak tüm sömürge ülkeler özgürlük ve bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir. İspanya, I.Dünya Savaşı başladığında Avrupa ülkelerinin tüm çağrılarına rağmen tarafsız kalmıştır. İspanya’nın bazı topraklarının Fransa tarafından işgalinden sonra ülkede iç savaş çıkmış, iç dengesini sağlamaya çalışırken II.Dünya Savaş’ına da katılmama kararı almıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.