Elektronik Müziğin Efsanesi Jarre
12 Haziran 2010 Cumartesi - 11:30     2.057 kez okundu.    
Elektronik Müziğin Efsanesi Jarre

Elektronik Müziğin Efsanesi Jarre

Teknolojinin her alanda yarattığı devrim şüphesiz ki müzik alanında da etkisini gösterdi. Son yüzyıl gerçek akustik enstrümanların yerini alan elektronik müzik kendine has ayrı bir alan oluşturdu.

Elektronik müzik alanında bir efsane kabul edilen Jean Michelle Jarre 1977 yılında ilk çalışması olan ‘Oxygene’ albümüyle büyük beğeni toplayarak ve 18 milyon satarak zirveye ulaştı. Elektronik müzikal görkemin yanısıra konserlerinde görsel teknolojinin de zenginliklerinden faydalanan Jarre, Guiness rekorlar kitabına girmeyi dahi başardı. 15 Haziran 2010 Salı akşam saat 21:00’de Kuruçeşme Arena’da muhteşem bir elektronik müzik ziyafeti ve görsel bir şölen gerçekleştirecek olan Jarre, 1948′te Fransa’nın Lyon şehrinde doğdu. Kompozitör, besteci ve yapımcı olan Jarre’nin babası da ülkesinin tanınmış bestecilerinden film müziklerinin ustası Maurice Jarre’dir. Jarre’nin büyükbabası Andre Jarre ses miksaj mekanizmasını icat eden kişidir. Babasının desteğiyle çok küçük yaşlarda piyano eğitimine başlayan Jarre, Paris Konservatuarı’ndan mezun olur. 1970’li yıllarda müzikte yenilikçi akımın etkisinde kalarak çalışmalarını elektro- akustik müziğe ağırlık vererek sürdüren sanatçı dünya turnelerinde milyonlarca hayran kitlesi kazandı. Synthesizer sistemini Avrupa’da kullanan ilk müzisyen oldu. Farklı kültürler in müziklerini de elektronik müzik çalışmalarının içine katan Jarre Afrika, Çin ve Hint müzikleri ni de öğrenerek stüdyo ortamında kolaj çalışmaları yaptı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.