Elektronik Müzik Grubu Austra, İKSV’de
9 Kasım 2013 Cumartesi - 10:21     1.618 kez okundu.    
Elektronik Müzik Grubu Austra, İKSV’de

Elektronik Müzik Grubu Austra, İKSV’de

2009 yılında Kanada’nın Toronto şehrinde kurulan Austra grubu, 9 Kasım 2013 Cumartesi günü saat 22:30’da Salon İKSV’de elektronik müzikseverlerle bir araya gelecekler.

Üç yıldır aralıksız şekilde dünya turu yapan grup, ilk albümleri olan ‘Feel İt Break’i 2011 yılında yayınladılar. The Gossip, The XX, Grimes gibi gruplara eşlik eden müzisyenler geçen Haziran ayında ikinci albümleri olan ‘Olimpia’yı çıkardılar. Toronto şehri, Kanada’nın en büyük şehirlerinden ve en önemli ticaret merkezlerinden biri olup, Ontorio eyaletinin de başkentidir.   İngilizce konuşulan 6 milyonluk nüfusu olan şehirde suç oranı yok denecek kadar düşüktür. Şehir, ünlü Niagara Şelalelerine, Montreal ve Ottawa’ya oldukça yakındır. Dünyanın en büyük hayvanat bahçesi ‘Toronto Zoo’ meraklıların akınına uğramaktadır. Gelişmiş bir ulaşım ağına sahip olan kentin güneyinde Ontorio Gölü bulunmaktadır. Toronto şehrinin Ontorio eyaleti, Kanada’nın en kalabalık ve ikinci büyük eyaletidir. Kanada’ya göçen her 300.000 kişinin yüzde 53 kadarı Ontorio’ya yerleşmektedir. Kanada’da ‘province’ olarak adlandırılan resmi 10 eyalet bulunmaktadır. Batıdan, doğuya sırasıyla Britanya Kolumbiyası, Alberta Saskatchewan, Ontorio, Quebec, Manitoba, New Brunswick, Prens Edward Adası, Yeni İskoçya, Newfoundland, Yukon olarak sayılmaktadır. Kanada’da herkesin ücretsiz faydalanabildiği sağlık sistemleri ne sahip eyaleti olan Quebec, gelişmiş eğitim sistemleriyle dayanışmacı ve modern bir toplum yapısına sahiptir. Zengin doğal kaynakları, gelişmiş bilgi teknolojileri ve çeşitli endüstri kollarından oluşan ekonomisiyle dünyanın 20.inci en iyi ekonomisine sahip bölgedir. Doğu Kanada’da yer alan Quebec eyaletinde Fransızca resmi dil olarak kullanılmaktadır. Modernite eğilimine rağmen Quebec’in kırsal alanlar ında geleneksel mimari korunmuştur. Kültürüne sıkıca sarılan Quebec, Avrupa ve Amerikan tarzlarında eski ve yeniyi buluşturmaya devam etmektedir. 180’den fazla sanat galerisine sahip olan Quebec’te ilk sinema filmi, sinemanın kaşifleri Lumiere Kardeşler tarafından çekilmiştir.  Gelişmiş bir sinema geleneğine sahip Quebec’ten adlarını dünyaya duyurmuş ve bol ödüllü yönetmenler çıkmıştır. Bunların arasında François Girard, Denys Arcand, Manon Briand, Gilles Carle, Denis Villeneuve ve Carole Laure’i sayabiliriz. Dünyaca tanınmış sirk topluluklarından ‘Le ‘Cirque du Soleil’ yine Quebec eyaletinin haklı gururlarındandır. Kanada, Kuzey Amerika kıtasında yer almaktadır. Kuzey Amerika, kuzey yarımkürede yer alan Arktik Okyanusu, Atlas Okyanusu, Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’la çevrili bir kara parçasıdır. Güney Amerika’yla arasındaki tek dar bağlantı Panama Kanalı’dır. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanusu birbirine bağlayan su yolu Panama Kanalı, ABD tarafından inşa edilmiş ve  1914’te hizmete açılmıştır. 77 kilometre uzunluğundaki kanalın inşaatında birçok güçlüklerle karşılaşılmış bu sürede 27.500 işçi hayatını kaybetmiştir. Dünyanın en pahallı yapılarından olan ve bugün halen bir mühendislik harikası olarak tanımlanan Panama Kanalı’nda görev alan ve yaşamını orada yitiren Leon Boyer, aynı zamanda Eyfel Kulesi’nin de yapımında bulunan mühendislerden biridir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.