Elektronik Müzik
2 Eylül 2009 Çarşamba - 14:46     3.466 kez okundu.    
Elektronik Müzik

Elektronik müzik dijital sesler den oluşan bir müzik türüdür. Elektronik aletler le yapılan bu tarzda elektromekanik olarak ses üreten enstrümanlarla müzik yapılır. Bu müzikte elektronik sesler kullanılır. Bu enstrümanlar elektro gitar olmak üzere synthesizer, bilgisayar, telharmonium, Hammond B3, theremin ’dir.

Elektronik aletler düşük kuvvetli sistemlerdir ve transistör, tümleşik devre gibi parçalar kullanırlar. Bu tanıma göre, elektromekanik anlamda ses üreten enstrümanlarla elektronik öğeler kullanarak ses üreten enstrümanlar arasında ayrım yapılabilir. Elektromekanik enstrümanlar olan Telharmonium, Hammond B3 ve elektrogitar gibi enstrümanlar kullanılır. Elektronik enstrümanlar olarak elektronik ve dokunmadan çalınabilen bir alet olan theremin,  synthesizer denen elektriksel sinyaller üretmek ve amfilerden ses çıkarmak için elektriksel sinyalleri amfilere gönderen müzik aleti ve bilgisayar sayılabilir.

 

Elektronik müzik 19. yy. sonu ve 20. yy. başında ortaya çıkmaya başlar. Elektronik müzikten önce, müzisyenler teknolojik gelişmeleri direkt müzik yapmak için değil enstrümanlara destek olarak kullanırken, elektromekanik tasarımlara sahip birkaç enstrümanın geliştirilmesiyle, diğer elektronik enstrümanların kullanımı da başlamış olur.  Kısa bir süre içinde birçok elektronik enstrüman yaratılır ve kullanılmaya başlar.

 

Elektronik müziğin ilk örneklerine Rusya ‘da ortaya çıkmaya başlar. Bu müziğinin ilk denemelerini yapan c bu tarzı başlatır. Hiçbir enstrüman kullanmadan, elektromanyetik dalgalar kullanarak müzikte yeni yaratımlar sunar. 1960’larda ise yeni soundlar çıkmaya başlar. Eric Satie ve Arnold Schonberg elektro-müzikte yeni sesler ve vuruşlar yaratmak için mekanik ses ustası Luigi Russolo ve Mauricio Kagel’e birlikte çalışmayı teklif ederler. Böylece mekanik sesler gibi yeni yapılar hızla yayılmaya başlar. 1958′de ilk elektronik piyano çıkar ve 1965 yılında ilk Analog Synthsizer’ın yapılır.  Bununla birlikte modern müzikte elektronik sesler yaygınlaşır. Ve 1960′lı yılların sonunda ilk elektronik müzik grupları olan Pink Floyd, Emerson Lake & Palmer, The Residents gibi elektroniği müziklerinde kullanan gruplar ortaya çıkmaya başlar. İlk elektronik grubu olan Kraftwerk kurulur. Ralf Hutter, Florian Schneider’dan dan oluşan grup, ayrıca drum machine kullanan ilk grupta olur. Drum machine davul sesinin mekanikleşmiş şeklidir. Bu grup 1974 yılında “Autobahn” albümünü çıkarır, daha sonra 1978 ’de “ The Man Machine ”  gibi elektronik klasiklerini yaratırlar.

 

1980 ‘li yıllarda ise Elektro – Visage, Depeche Mode, Yazoo, Heaven 17, Yello, Klaus, Nomi gibi elektronik müzik grupları çıkar ve bu müziği yaparak gençleri toplarlar. Bu gruplar, Japonların yeni elektronik sitiline uygun yapıda müzikler yaparlar. Paradise Club’ın açılmasından iki yıl önce ünlü DJ Larry Levan tarafından günümüzde yaygın olark DJ müzikleri yapılmaya başlanır. New York’da açılan Club House’da müzik yapan David Moroles, Robert Clivilles, David Cole, Musto & Bones ve Todd Terry gibi DJ ve yapımcılar ortaya çıkar.

 

1970 ‘ler boyunca parlak bir dönem geçiren disco müzikleri 1980 ‘lerin başında yavaş yavaş yok olmaya başlar. Bunun üzerine Amerika’da dans müziği popüler olur.

 

Bu dönemlerde elektronik müziğin kolları çıkmaya başlar:

 

House Müzik, Chicago ’da ortaya çıkan, vokal yerine daha elektronik seslerin kullanıldığı müzik türüdür. Disco’dan House’a geçiş oldukça yumuşak ve yavaş olmuştur. Adını Frankie Knuckles ’ın Chicago’da ilk mixlerini yaptığı “ The Warehouse ” adlı gece klübünden alır. Armand Van Helden, Frankie Knuckles, Junior Vasquez, Larry Levan ve daha birçok isim bu tarzın gelişiminde pay sahibi olmuştur.

 

Disco ile House arasındaki geçiş döneminde Hi-NRG adı verilen bir müzik doğar. Oldukça hızlı bir dans müzik türüdür.  Aralarda sakinleşme, durulma bölümleri yoktu. Hi-NRG tam da Disco’nun underground’a çekildiği bir dönemde ortaya çıktı. Gloria Gaynor’ın “ Never Can Say Goodbye ” parçası Hi-NRG etkisi taşıyan ilk şarkıdır. Kısa süre sonra son derece hızlı, duygusallıktan uzak, monoton olan bu müzik, kulüplerde çalınmaya başladı. Basit melodik yapılar hem insanların hoşuna gidiyor hem de kulüpteki herkesin bir bütün haline gelmesini sağlıyordu. 80′lerin ortasında House ‘un güçlenmesiyle Hi-NRG kulüplerden çekildi fakat 80′lerin pop müziği üzerindeki etkisi bir süre daha devam etti. 1987 yılında house müzik artık tüm dünyaya yayılmaya başlar. Pop müzikle house müzik yavaş yavaş iç içe geçmeye de başlar.

 

Bu dönemlerde Detroit ’te bir takım yenilikler olmaya başlar. Juan Atkins, Derrick May, Kevin Saunderson gibi isimler Techno müziği temellerini atmaya başlamıştır.  Aynı dönemde Chicago ’da Dj Pierre, Roland 303 adlı bir bas makinasının içinden Acid House denen şeyi çıkardı. Acid House ve Summer of Love ’la İngiltere, en büyük gençlik olayı yaşanır. Gençler dans etmeye gidiyor ve Dj ’ler saatlerce süren setler çalıyorlardı.

 

Acid House ’un Büyük Britanya ’yı kasıp kavurmasının ardından  1990 ’lü yıllarda  Tekhno Müzik, Detroit ’de doğar . Acid House ’a göre daha hızlı ve daha agresif bir yapıya sahip olan Techno, yeni yapıları, yeni anlatım biçimlerini ortaya koyar. Tekhno müzik tamamen elektronik ve soyut bir müziktir.  Ve çok hızlı bir gelişim ve yayılım sergilemiştir. Bu müziğin ifade biçimi elektroniktir. Sven Vath, Eat Static, Derrick May, Juan Atkins, Kenny Larkin ve daha sayılmayan birçok isim, bu tarzı günümüzde başarı ile temsil etmektedir.

 

Tekhno müziğin soyutluğu ve soğukluğu insanlarda farklı beklentiler yaratır. 1990’ların sonuna doğru özellikle 2000’li yıllarda gençler tarafından sevilen ve pek çok mekanda çalınan Chillout müzik yapılmaya başlar. Bu tür biraz daha yumuşak ve yavaş tempolu bir müziktir. Başlarda farklı tarzlarla birlikte çalınan chillout müzik zamanla kendi tarzını oturtur. Bir süre sonra chillout müzik kendi içinde dallara ayrılmaya başlar.  Kendi içinde yeni türemiş olan tarzların en önemlileri “Chill-house” , “Nu-jazz” ve “Lounge” tarzlarıdır.

 

Elektronik müzik genel olarak çıktığı yıllardan beri club, disko ve barlarda çalınmış, insanları dans etmeye teşvik etmiş bir tarz olmuştur. DJ müziği olarak parlamıştır ve DJ’ler setler oluşturarak albümler yapmıştır. Giderek daha da önem kazanan elektronik müzik ve enstrümanlar her geçen yıl farklı soundlar ve tarzlar üretmektedir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.