En Büyük Kültür ve Sanat Merkezi Kayseri’de Açıldı.
29 Mart 2013 Cuma - 11:04     3.853 kez okundu.    
En Büyük Kültür ve Sanat Merkezi Kayseri’de Açıldı.

En Büyük Kültür ve Sanat Merkezi Kayseri’de Açıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Türkiye’nin en büyük kültür ve sanat kompleksini şehir merkezinde hizmete açtı. 1300 izleyici kapasiteli kültür ve sanat merkezi 6 milyon TL’ye mal olurken ulusal ve milletler arası etkinliklere rahatlıkla ev sahipliği yapabilecek donanımda inşa edildi.

Ses, ışık vs gibi teknik donanım ı ile kongre, panel, seminer, konser gibi etkinliklere açık olan merkez 3 gün süren açılış etkinlikleri ile görev başı yaptı. Kültür ve sanat merkezinin açılışında yaptığı konuşmada Kayseri Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki Kayseri’nin bir taşra ili olmaktan çıkarak modern çizgilerde bir şehre dönüştüğünü belirtti. Geçen yıl 600 bin kişinin etkinlikleri izlediğini belirten başkan bu yıl 1 milyon izleyici kitlesini hedeflediklerini belirtmiştir. Kayseri ilimiz İç Anadolu bölgesinde dünyanın en eski şehirlerinden Kapadokya adı verilen bölgededir. Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği il Kızılırmak’ın güneyinde bulunmakta Tuz Gölü ve Fırat Nehri’ne kadar uzanmaktadır. Latincede Caesarea (Kaysaria) Yunan ve Roma imparatorlarına verilen kayzer (caesar- sezar) isminden türemiştir. Ülkemizin önemli volkanik dağlarından biri olan Erciyes dağı (3917 metre) Kayseri ilimizde bulunmaktadır. Dağın eteklerinde kurulmuş olan Erciyes Kayak Merkezi her kış kayak yapmak için gelen yerli, yabancı turistleri ağırlamaktadır. 1978 yılında açılan Erciyes Üniversitesi, 2008’de açılan Melikşah Üniversitesi ve 2011’de açılan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi eğitim faaliyetlerine devam etmektedir. Çok yakın gelecekte eğitim hizmetlerine başlayacak olan Abdullah Gül Üniversitesi’nin de inşası halen sürmektedir. Tüccarlık mesleği ve felsefesinde öncü kabul edilen Kayseri’den sayılı iş adamları yetişmiştir. Bunların arasında Kadir Has, Kemal Dedeman, Tuncay Özilhan, Tuncay Aydoğdu, Hacı Boydak, Hüsnü Özyeğin, Saffet Aslan ve Sabancı ailesini de sayabiliriz. Aşık Seyrani, Mimar Sinan ve 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da Kayseri’li devlet adamlarıdır. Kayseri şehri yollarının genişliği bakımından da dikkati çekmektedir. Türkiye’deki ilk kapalı stadyumu 32864 kişilik kapasitesiyle Kayseri’de bulunmaktadır. Türkiye’nin önemli sanayii şehirlerinden olan Kayseri mantı, pastırma ve sucuklarıyla meşhurdur. Hayvancılık sektöründe beyaz et üretim ve yetiştirmesinde Türkiye ortalamasının iki katı büyüklüğündedir. Ayrıca ilde tatlısu balıkçılığı sektörü de giderek gelişmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.