Ensemble Kheops Oda Müziği Konseri
7 Aralık 2012 Cuma - 12:11     1.530 kez okundu.    
Ensemble Kheops Oda Müziği Konseri

Ensemble Kheops Oda Müziği Konseri

Oda müziği grubu ‘Ensemble Kheops’ 10 Aralık 2012 Pazartesi akşam saat 20:00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda bir konser gerçekleştirecek.

Çalgılarında her birinin dünya çapında üne sahip olduğu ‘Ensemble Kheops’ oda müziği grubu, 2006 yılından bu yana çalışmalarını birlikte sürdürmektedirler. Grup ikili (düet) eserlerden yedili (septet) çalınan eserlere kadar değişken ve çeşitliliği olan grup konserleri vermektedir. Klasik müzik eserlerinden, çağdaş müziğe en nadide örneklerinden, en çarpıcı yapıtlara kadar çok geniş bir repertuarla birçok projeye ve festivallere davet edildiler. Müzik çevrelerinden olumlu kritikler alan grupta uluslar arası yarışmalarda beste dalında birçok birincilik almış ve aynı zamanda Belçika Kraliyet Akademisi’nde Oda Müziği dalında profesör olarak görev yapan piyanist Muhiddin Dürrüoğlu yer almaktadır. Grubun diğer üyeleri Belçika’dan çellist ve Eurovision Genç Müzisyenler Yarışması birincisi Marrie Hallynck, yine Belçika’dan BBC Genç Nesil Sanatçısı ödüllü klarnetist Ronald Van Spaendonck, Rusya’dan 2010 Monte Carlo Master Class Yarışması birincisi kemancı Graf Mourja ve Fransa’dan kornoda dünyanın en tanınmış isimlerinden Herve Joulain gibi önemli müzik adamlarını sayabiliriz. Grubun adını aldığı Kheops, Mısır’ın başkenti Kahire’de Giza bölgesinde bulunan üç büyük anıt mezardan biridir. Dünyanın yedi harikası arasında yer alan Kheops piramidi Mısır Kralı Khufu adına yaptırılmış olduğu ve inşasının yirmi yıl kadar sürmüş olduğu öne sürülmektedir. 20.yüzyıl başına kadar tam 3800 yıl boyunca hacim ve yüksekliğine hiçbir yapı erişememiştir. Kheops piramidi içinde 3 oda bulunmaktadır. Kral ve kraliçe odası, temel taşa oyulan bir odacık ve iki tapınak, küçük mezarlardan oluşan yapılar kompleksiyle tartışmasız muazzam bir yapıdır . Mısır’da eski imparatorluk döneminde yapılan bu taş yapıların nasıl ve neden yapıldığına dair bilgiler gizemini korumaktadır. Piramitlerin kireç taşı (kalker), soda, su, sodyum karbonat ve kil toprağının karıştırılıp, blok kalıplarda dondurularak, şekillenip inşaatta kullanıldığı teorisi kabul edilmektedir. Muhtemelen kireç taşının Nil nehrinden çıkarıldığı, kral odasında bulunan her biri 25- 85 ton olan granit mermerlerin ise 500 mil ötedeki Aswan kentinden taşındığı öne sürülmektedir.  İnşa tekniği hakkında birçok tartışmalar yapılan piramidin dev manivelalar yardımıyla taş blokların üst üste konulduğu anlatılmaktadır. Büyük piramidin matematiksel ve fiziksel bilimlere dayalı bilgileri içerdiği Napolyon döneminde Fransızların işgalinden sonra piramitleri incelemeye almalarıyla ortaya çıkmıştır. Piramit yapımında kullanılan ölçülerin dünyanın yaklaşık ağırlığını, güneş sistemiyle ilgili bilgilerini, enlem, boylam ve paralel değerlerini ve birçok matematik kuramının bilinenden çok önce (hatta Yunan uygarlığından önce) Mısırlılar tarafından keşfedildiği kanıtlanmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.