Erdal Erzincan ile Beş Bağlama Konseri CRR’de
22 Mart 2014 Cumartesi - 07:52     2.145 kez okundu.    
Erdal Erzincan ile Beş Bağlama Konseri CRR’de

Erdal Erzincan ile Beş Bağlama Konseri CRR’de

Türk Halk Müziği’nin usta bağlama sanatçısı, eğitmen Erdal Erzincan, 7 Nisan 2014 Pazartesi saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ‘Beş Bağlama’ konseri gerçekleştirecek.

Birbirinden farklı akor ve düzenlerle çalacağı ‘Bağlama Düzeni’, ‘Misget Düzeni’, ‘Bozuk Düzen’, ‘Ruzba Düzeni’ni kullanacak olan sanatçı Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenen sözlü- sözsüz eserlerin yanı sıra kendisinin bestelemiş olduğu eserlere de yer verecek. 1971 yılında Erzurum’da dünyaya gelen sanatçı çok küçük yaşlardan itibaren doğduğu, büyüdüğü bölgenin folklorik yapısını gözlemlemeye başlamıştır. Her Anadolu’muzun çocuğu gibi bağlama ile çok küçük yaşlarda tanışan sanatçı 1985 yılında Arif Sağ’dan bağlama dersleri almaya başlamıştır. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na giren Erdal Erzincan, araştırmalarını akademi bünyesinde de sürdürmüştür. ‘Tezenesiz Bağlama Çalma Teknikleri’ (şelpe) üzerine araştırma yapan sanatçı konservatuardaki tezini ‘Parmak Vurma Tekniğinin Bağlamada Uygulanışı ve Notaya Alınması’ başlığında incelemiştir. İlk solo albümünü 1994 yılında ‘Töre’ ismiyle çıkaran Erdal Erzincan, solo albümlerinin yanı sıra Tolga Sağ ve İsmail Özden’le birlikte ‘Türküler Sevdamız’ albümünü yayınlamıştır. ‘Türküler Sevdamız 2’ albümünü ise bu kez Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik’le birlikte gerçekleştiren sanatçı ‘Türküler Sevdamız 3’ albümünü Tolga Sağ, Yılmaz Çelik ve Muharrem Temiz’le tamamlamıştır. 1996 yılında Cumhurbaşkanı Roman Herzog’un davetiyle Köln’de bir konser gerçekleştiren sanatçı, arkadaşları Tolga Sağ ve Erol Parlak’la Köln Filarmoni Orkestrası eşliğinde başarılı bir çalışma sergilemişlerdir. Gerçekleşen konserin repertuarı ‘Concerto of Baglama’ olarak yurt dışında türkü severler için yayınlanmıştır. Sanatçı 2004’te yine Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’in davet ve desteğiyle Avrupa’nın prestijli konser salonlarından Wiener Konzerthaus’da orkestra şefi Russel Mc Gregor yönetiminde Ambassade Senfoni Orkestrası ile birlikte bir konser gerçekleştirmişlerdir. Konserde Anadolu ezgi ve eserleri ile Klasik Batı Müziği eserlerine yer verilmiştir. Aynı yılın güz aylarında İranlı Kemança virtüözü Kayhan Kalhor’la konserler gerçekleştirerek bir albüm çıkarmışlardır. Erdal Erzincan yıllarca yetiştirdiği 25 bağlama öğrencisinden oluşan ‘Bağlama Orkestrası’nı kurarak alanında sıra dışı bir çalışmaya da imza atmıştır. Yıllardan beri birçok değerli bağlama sanatçısı yetiştiren Erdal Erzincan, usta sanatçı Arif Sağ’la bir ortak çalışma gerçekleştirerek iki ciltten oluşan ‘Bağlama Metodu’nu öğrencilerin ilgisine sunmuşlardır. Erdal Erzincan yine kendisi gibi bir bağlama sanatçısı olan Mercan Erzincan’la evli olup bir çocuk sahibidir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.