Erkan Oğur, Caddebostan Kültür Merkezi’nde
10 Ekim 2012 Çarşamba - 10:26     3.313 kez okundu.    
Erkan Oğur, Caddebostan Kültür Merkezi’nde

Erkan Oğur, Caddebostan Kültür Merkezi’nde

Perdesiz gitar ve perdesiz bağlamanın kaşifi, usta sanatçı Erkan Oğur, bugün 10 Ekim 2012 Çarşamba akşam saat 20:30’da Caddebostan Kültür Merkesi’nde hayranlarıyla kucaklaşacak.

1954 senesinde Ankara’da doğan sanatçı İstanbul Devlet Konservatuarı Klasik Türk Musikisi Bağlama bölümü nü bitirdi. Ud, bağlama, cümbüş ve keman gibi enstrümanları geleneksel Anadolu folk müziğiyle yoğuran ve yeni yorumlar katan sanatçı Aşık Veysel, Neşet Ertaş, Arif Sağ gibi değerli hocalardan esinlendi. 60’lı yıllarda popüler olan ve efsaneleşen gitarcı Jimi Hendrix’in çalış tekniklerinden oldukça etkilenen Erkan Oğur, perdesiz elektrogitar  icat ederek, perdeler arasındaki kaymalar ve çeyrek tonların duyulmasını ve çalınmasını kolaylaştırdı. 1980 yılında profesyonel müzik yaşamına çeşitli orkestralarda sanatçılara eşlik ederek başlayan Erkan Oğur, ilk albümünü 1994’te Almanya’da ‘Fretless’ adıyla çıkardı. İkinci albümünü ise 1996 yılında Türkiye’de ‘Bir Ömürlük Misafir’ adıyla yayınladı. Türk Sineması’nda yankılar yaratan, konusu ve müziğiyle büyük beğeni toplayan ‘Eşkıya’ filminin müziklerini yaparak adını bir kez daha duyurdu. Erkan Oğur, Anadolu ezgileri içinde yer alan sufi bilgeliği, erdem anlayışını yakalayarak, müziğine yerleştiren ve keşifleriyle dünya çapında tanınan ve hayran kitlesine sahip bir sanatçıdır. Türk Halk Müziği, toplumun içinden gelerek, insandan insana yaşayan, yayılan ve süreklilik içinde yüzyıllarca öz kültürü bozmadan, koruyan yaygın bir müzik türüdür. Kent kültürünün dışında, ana teması aşk olan yöresel dil ve üslupları koruyan Türk Halk Müziği, özellikle kırsal kesimde yaşayan insanların yaşam zorluklarını, sevinçlerini, hüzünlerini, düğün ve bayramlarını konu olarak işler. Bu duyguları yansıtmada yapmacıklık, ikiyüzlülük, sanat kaygısı, sertlik yoktur. Gösterişsiz, alçak gönüllü, içten gerçekliklerle bezenmiş, yürekten söylenmiş sözler ve duygular bulunmaktadır. Yeryüzünde her millete ait bir halk müziği vardır. Anadolu’ya özgü, Anadolu insanına ait tüm olgu ve durumlar Türk Halk Müziği çalgıları ile birçok halk sanatçısı tarafından çalınıp, söylene gelmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.