Erkan Oğur Cemal Reşit Rey’de
11 Aralık 2010 Cumartesi - 11:17     2.859 kez okundu.    
Erkan Oğur Cemal Reşit Rey’de

Erkan Oğur Cemal Reşit Rey’de

Birlikte çıkardıkları ‘Fuad’ albümünden sonra yollarına birlikte devam eden ‘perdesiz bağlama’ ve ‘perdesiz gitar’ ın mucidi Erkan Oğur ve Derya Türkan 13 Aralık 2010 Pazartesi günü saat 21:00’de Cemal Reşit Rey Konser salonunda sevenleriyle bir araya gelecek.

 İkili, geleneksel halk müziği ezgilerinin yanı sıra kendi bestelerinden oluşan repertuarla birlikte doğaçlama performanslarıyla konsere heyecan katacaklar. Erkan Oğur, 1954 yılında Elzığ’da dünyaya geldi. Henüz dört yaşında iken keman, bağlama, cümbüş çalmaya başlayan sanatçının ilkokul müzik öğretmeni bir röportajda öğrencisinin daha o yaşta yöreye ait tüm çalgıları başarıyla icra ettiğini belirtmiştir. 1976 yılında ‘perdesiz gitar’ve ‘perdesiz bağlama’yı keşfeden Oğur, dünyaca ünlü gitarcı Jimi Hendrix’in çalış stilinden etkilendiği bilinmektedir. Lise eğitimini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümü eğitiminin devamını Münih Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nde getirdi. Türkiye’ye büyük ilgi ve sevgi duyduğu Türk Halk Müziği eğitimini yapmak için dönen sanatçı, İstanbul Devlet Konservatuarı Türk Halk Müziği bölümünden (bugünkü İTÜ Tüek Musikisi Devlet Konservatuarı) mezun oldu. Müzik çalışmalarında dede bağlama, kopuz, perdesiz gitar, klasik gitar ve elektrogitar kullanan sanatçı doğaçlama caz performansları konusunda da denemeler yaptı. Derya Türkan, 1973 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. 1984 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na kemençe sanatçısı İhsan Özgen’in öğrencisi olarak girdi. 1992 yılından itibaren ney sanatçısı Kudsi Erguner’le birçok yurtiçi ve yurtdışı konsere katılan sanatçı 1995 yılında konservatuardan mezun oldu. 1996 yılında Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde Fransa Cumhurbaşkanı Chirac’ın davetlisi olarak ünlü kemancı Yahudi Menuhin’in 80.yaş gününde konser verdi. 1997 yılında ‘İncesaz’ grubunu kurdu ve halen bu grupta kemençe icra etmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.