Erkan Oğur İstanbul Müzik Akademisi’nde!
19 Ekim 2009 Pazartesi - 13:36     20.995 kez okundu.    
Erkan Oğur İstanbul Müzik Akademisi’nde!

Perdesiz gitarın kaşifi !
Erkan Oğur, yıl 1980; kıvırcık saçlı ufacık tefecik bir adam gelecek vaat eden genç bir müzisyen ve çalışkan bir konservatuar öğrencisi.

1980- 81 eğitim dönemi Nişantaşı’ndaki Türk Musikisi Devlet Konservatuarından sınıf arkadaşı Bilgen Bengü ile Erkan okuldan çıkıyorlar. Konservatuarın önünde sevgiyle selamlaşıyoruz. O dönem Milliyet gazetesinin orta sayfasında ‘Konservatuardan Evli Öğrenciler’ başlıklı yazı dizisinde yer almış olduğumuzdan biz de popüler öğrenciler arasındayız. Yıllar sonra bir yangında yok olan tarihi okulumuzda ders aralarında bugünün birçok müzik ustasını, bestecisini öğrenci olarak bir arada görüyoruz. O yıllarda çok kıymetli müzisyenler yetişti. Orada köşede Erkan Oğur, Nida Tüfekçi hocamızla harıl, harıl bir partisyon üzerinde konuşuyorlar. İşte Perdesiz Gitarın kaşifi, Türk Halk Müziğinin düşünen ve yaratan adamı, Türk Halk Müziği nde dev hocaların öğrencisi Erkan ağabeyimiz…
1954 Ankara doğumlu, çocukluğu Elazığ’da geçti. Henüz 4 yaşındayken bağlama, cümbüş ve keman’la tanıştı. İlkokulu bitirdiğinde yöreye ait tüm enstrümanlara hakim olduğunu söylüyor ilkokul öğretmeni. Lise eğitimini Ankara’da bitirdi. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik- Kimya Mühendisliği eğitimini, Münih Üniversitesi Fizik bölümünde tamamladı, ardından 4 yıllık Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nı bitirdi.
Gençlik yıllarında Rock müziği tarihinin gelmiş geçmiş en önemli gitarcılarından Jimi Hendrix’ten çok etkilendi. ‘Tanrı’dan iyi gitar çalan adam’ unvanını alan, o dönemde Eric Clapton (Tanrı)’ın tahtını yıkan Hendrix’in 28 yaşında talihsiz ölümü ile 4 yıllık süperstarlık hayatı boyunca yaptıkları, Oğur’a ilham kaynağı olmaya yetmiş ve artmıştı bile. Çok genç yaşta, henüz 22 yaşındayken Perdesiz Gitar’ı icat etti Oğur. Uzun yıllar, uğraş vererek yarattığı enstrümanının dünya müzik literatürüne girmesine ve tescil edilmesine çalıştı. Çeşitli konser ve albüm çalışmalarıyla Dünya ve Türk Halk müziğine önemli katkılarda bulunarak adını müzik tarihinde unutulmaz bir yere koydu. Erkan Oğur, perdesiz gitar ve perdesiz bağlama yı icad eden çok önemli bir müzik adamı ve sanatçıdır. Kendisini İstanbul Müzik Akademisi’nde görmekten onur duyacağız.
Aralık ayında İstanbul Müzik Akademisi’nde hocamızla yapılacak olan workshop ile ilgili kayıt yaptırmak isteyen arkadaşlar bilgi için lütfen arayınız

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.