European Jazz Club’te Son Konser
18 Temmuz 2010 Pazar - 09:18     2.767 kez okundu.    
European Jazz Club’te Son Konser

European Jazz Club’te Son Konser

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın çalışmalarından biri olan European Jazz Club konserlerinin sonuncusu Bora Çeliker Trio ve Fransız saksafoncu Stephen Guillaume’la gerçekleşecek.

19 Temmuz 2010 Pazartesi Salon’da gerçekleşecek konsere daha önce Trio’ya eşlik edeceği duyurulan sanatçı Yaron Herman katılamayacak. O’nun yerine Fransız saksafoncu Stephen Guillaume Bora Çeliker Trio’ya eşlik edecek. Paris Konservatuarı nın klasik saksafon bölümü nü birincilikle bitiren sanatçı caz müziğindeki kariyerini Fransa’nın önemli caz ustalarıyla birlikte yaptı. 17 yaşından beri solo ve grup çalışmalarıyla caz müziğinde yol kateden Guillaume şefi olduğu on kişilik bando grubuyla 2009 yılında çıkardıkları albümden ‘Django Reinhart’ ödülüne layık görüldü. 1988 yılında müziğe gitar çalarak başlayan Bora Çeliker 1990 yılında kurmuş olduğu blues grubuyla profesyonel adımlarını attı. 1999 yılında ise müzisyen Januzs Szprot ile tamamen caz müziği yapmaya başladı. Be-bop tarzındaki yorumlarının başarısıyla dikkati çeken Bora Çeliker Bilgi Üniversitesi Müzik bölümü Yüksek Lisans programındaki eğitimine devam ediyor. Be-bop veya bop müzik melodik yapı sından ziyade harmonik kurulumlar üzerine ve seri doğaçlamalar (emprovizasyon) yürüyüşünde teknik ustalık ve sağlam armonik bilgi isteyen bir tarzdır. 1940 yıllarında ortaya çıkan bu tarzın öncüleri arasında Dizzy Gillespie, Kenny Clarke ve Charlie Parker gelmektedir. Hard Be-bop tarzı daha sonra Blues ve Gospel müziğinin karışımıyla ikinci be-bop tarzı olarak ortaya çıkmıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.