Eurovision Şarkı Yarışması’nda Roman Havaları
21 Ekim 2012 Pazar - 10:04     2.779 kez okundu.    
Eurovision Şarkı Yarışması’nda Roman Havaları

Eurovision Şarkı Yarışması’nda Roman Havaları

Roman kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla gerçekleşecek proje için başlatılan çalışmada Muğla ilinin Fethiye ilçesinde bulunan Selanikliler Derneği’nin de katkılarıyla Roman kökenli insanların tarihçesi ile ilgili bilgiler alındı.

Üç ay sonra hayata geçecek olan ‘Roman’ları dünyaya tanıtmak’ konulu projede Shakira, Jennifer Lopez gibi sanatçıların da müzik ve danslarıyla tanıtıma eşlik edeceği gelen haberler arasında yer alıyor. Projede aktif olarak yer alan Roman şarkıcı Tarık Mengüç, 9/8’lik ritmi tüm dünyanın benimseyeceğini ve ilgiyle izleyeceğini belirtti. Projenin başında bulunan kurulun ve çalışma programının sır gibi saklandığı tanıtım çalışmalarından sızan bilgiye göre Eurovision Şarkı Yarışması’na Roman şarkıcı Tarık Mengüç’ün, 9/8 lik bir besteyle sahneye keman, klarnet ve darbukayla çıkacağı söyleniyor. Romanların renkli ve keyifli yaşam felsefeleri, müzikleri ve kültürleri kafalarında soru işaretleriyle bize dışarıdan bakanlara sıcak bir tebessüm ettireceği ve İspanyol, Latin müzikleri kadar da dünyaya ses getireceği belirtiliyor. Romanlar yada çingeneler Hindistan, Afganistan ve Pakistan’ dan  yola çıkarak Anadolu ve İran üzerinden dünyaya yayılmış Hint- Avrupa kökenli bir halk topluluğudur. Batı dillerinde ‘Gypsy’, Osmanlı’da ‘Kıpti’, Yunanca’da ‘Tsinganos’ terimlerinin karşılığı ‘Çingene’ anlamına gelmektedir. Anadolu’ya yayılmaları esnasında yaptıkları işlere göre başka sıfatlar da almaktadırlar. Demirci, kalaycı, gümüşçü, takunyacı, madenci, kaşıkçı, elekçi, sepetçi gibi anılmaktadırlar. Cingan, gitan, zingarella olarakta tanımlanmaktadırlar. Romanlar vatanlarını çeşitli nedenlerden terk ederek, dünyaya yayılmışlardır. Bu nedenlerden biri Hindistan’ın Müslümanlar tarafından fethedildiği tarihlerde Romanların köle olarak alınıp, satılması öne sürülmektedir. İlk olarak 1505 yılında İrlanda’da nüfus kayıtları görülmüştür. Roman toplumları gelenek ve göreneklerini daima koruyarak bir arada yaşama yolu seçmişler ve her topluluğa bir şef atamışlardır. Göçebe olarak bilinseler de artık yerleşip, yaşadıkları toprakların yaşam ve görgü biçimini benimsemişlerdir. Çoğu zaman soykırıma uğrayarak, ağır zayiatlar vermişlerdir. 1971 yılının Nisan ayında ilk Uluslararası Romen Kongresi Londra’ da toplanmış ve 1990 yılından itibaren 8 Nisan Dünya Romanlar Günü olarak belirlenmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.