Evcara Makamı’ndan Şarkılar
15 Nisan 2010 Perşembe - 10:42     3.836 kez okundu.    
Evcara Makamı’ndan Şarkılar

Evcara Makamı’ndan Şarkılar

İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu 18 Nisan 2010 Pazar saat 11:30’da Şef Birol Yayla, solist sazlar Ney’de Mustafa Güvenkaya, Kanun’da Taner Sayacıoğlu, Kemençe’de Lütfiye Özer ile ‘Evcara’ makamı eserlerden oluşan repertuarla Türk Müziği severlerin huzurunda olacaklar.

Türk Müziği makamlarından ‘Hicaz’ ailesi nin bir ferdi olan ‘Evcara’ makamında Dede Efendi, Alaeddin Yavaşça, Selahattin Pınar, Latif Ağa gibi önemli bestecilerin günümüze kadar sevilerek dinlenmiş şarkıları bulunmaktadır. Evcara makamının seyrine uygun olarak bestelenmiş saz semaileri ve taksimleri enstrümantal icrada da dinleyicisine çok ayrı bir haz sunar. Konserin ilk bölümünde korodan Evcara makamında şarkılar var. İkinci bölüm saz sanatçılarının Evcara makamında solo konseri ile devam ediyor. Son bölümde solist ses sanatçısı Bekir Ünlüataer neoklasik şarkı repertuarlarından Evcara makamı eserler seslendirecek. İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği korosu 1976 yılında Dr.Nevzat Atlığ tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarına başladı. Tam 34 yıldır devletin ilk Türk müziği icra grubu olarak düzenli şekilde kapanan Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde Pazar konserleri gerçekleştirdiler. 1976’dan buyana anlayış ve disiplin olarak hedefinden taviz vermeyen devlet korosu Mesut Cemil Bey ’in Türk Musikisi’ni icra anlayış, uslup ve disiplini üzerinden yoluna devam etmektedir. Mevlevi ayinleri konserlerinin dışında vurmalı çalgılara, saz takımının içinde asla yer vermeyen Nevzat Atlığ, ritm görevini tambur, kanun gibi enstrümanlara vermiştir. Halen 2006 yılı Ağustos ayında koro şefi yardımcılığından, koro şefliği görevine atanan ses sanatçısı Fatih Salgar ve koro şefi yardımcısı Birol Yayla ile görevlerini başarı ve titizlikle sürdürmektedirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.