Evliya Çelebi’nin Seyahatname Müzikali
25 Ağustos 2011 Perşembe - 12:08     2.860 kez okundu.    
Evliya Çelebi’nin Seyahatname Müzikali

Evliya Çelebi’nin Seyahatname Müzikali

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu, 2011- 2012 yılı sanat sezonunda ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin 400.doğum yılı nedeniyle ‘Seyahatname’ adlı büyük eserini sahneye koyacak.

Dans gösterisi esnasında dev ekrandaki görüntüler eşliğinde Evliya Çelebi’nin dilinden bazı bölümler okunarak seslendirilecek. Yazar Elif Şafak’ın kaleminden hayatı ve ortak yaşam sorunlarını irdeleyen pasajlar oyun içerisinde seyirciyle buluşacak. 2009 yılında Birleşmiş Milletler Örgütü’nün Bilim, Eğitim, Kültür kolu UNESCO’nun yaptığı açıklamada önemli anma ve kutlamalar listesinde yer alan Evliya Çelebi’nin doğum yıldönümü nde her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenmesi kararı açıklanmıştır. Devlet Opera ve Balesi’nin kutlamalar kapsamında Modern Dans Topluluğu ile sahneye koyduğu Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eseri ikinci kez yeni pasajlar eklenerek sahneye konacak. Evliya Çelebi, 17.yüzyıl’da yaşamış büyük bir gezgin, hafız ve yazardır. Esas adı Derviş Mehmed Zilli’dir. İstanbul, Unkapanı’nda dünyaya gelen Evliya Çelebi’nin babası sarayda Kuyumcubaşı olarak görev yapmakta idi. İlköğrenimini tamamladıktan sonra medrese eğitimine başlayan Evliya Çelebi, tezhip, hak ve nakış sanatlarını öğrenip, hafız olarak yetişmiş ve Sultan IV.Murad’ın hizmetine girmiştir. Büyük eseri ‘Seyahatname’nin girişinde bahsettiği rüyanın tesiriyle 1635 yılında gezisine İstanbul’dan başlayan Evliya Çelebi, bütün Anadolu, Rumeli topraklarını gezdikten sonra uzak memleketlere gitmiş, savaşlarda ulak olarak görev yapmıştır. Seyahatname eserinde bu tecrübeleri esnasında gördüğü her olayı, gezdiği her memleketin adetlerini, yemeklerini, giyim, kuşamlarını, düğün, doğum, cenaze, sanat, müzik, masal ve zanaatlarını kaleme almıştır.  Eserinde toplumsal bilgilerin yanı sıra gezdiği ve gördüğü memleketlerin mimari özelliklerini sarayı, çeşmesi, camisi, mabedi, kalesi, havrası, yoluyla bunları yaptıran, yapan kişilere kadar bilgi edinerek eserinde yazmıştır. Evliya Çelebi, 1682 yılında Mısır dönüşünde yolda yada döndükten sonra İstanbul’da vefat etmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.