Fado’nun Kralı Camane İstanbul’da
29 Mayıs 2011 Pazar - 11:16     3.062 kez okundu.    
Fado’nun Kralı Camane İstanbul’da

Fado’nun Kralı Camane İstanbul’da

Portekiz Halk Müziğinin en önemli temsilcilerinden Fado’nun Kralı ‘Camane’ 29 Mayıs 2011 Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir konser verecek.

 8 yaşında fado müziğine başlayan ve ilk albümünü 1995 yılında çıkartan Camene, Fado müziği nin Kraliçesi olarak tanınan Amalia Rodrigues’ten sonra en iyi erkek fado şarkıcısı olarak tanınıyor. Fado, 19.yüzyıldan günümüze kadar gelmiş Portekiz folk müziğidir. Fado kelime anlamı alın yazısı, kader çizgisi olarak çevrilmektedir. Portekiz sahil köylerinde yaşayan kadınlar, eşlerini, sevgililerini okyanuslara uğurladıktan sonraki bekleyişleri sırasında yada geri dönmeyenler için hissettikleri özlem ve acıyı ağıt manzumelerle anlatırlar. Manzumelere müziğin katılmasıyla beraber ağıtlar şarkı olur, okunur. Fado müziği, hüznün olduğu kadar mutluluğun da tasvirini yapar, geçmiş güzel günlere de özlem dolu bir nostaljik yolculuk yapar. Fado müziği üzücü değil ama melankolik olarak tanımlanır. Amerikalıların Blues müziği, İspanyolların Flamencosu, Arjantin Tangosu gibi Portekizlilerin de Fado’su vardır. Camane ve Amalia’dan sonra Grammy ödüllerine de aday gösterilmiş bir Fado sanatçısı da Mariza’dır. Fado söyleyerek ilk Dünya Müzik ödülünü alan Mariza da, Latin Grammy Müzik Ödüllerinde ‘Terra’ adlı albümüyle En İyi Folk Müzik ve En İyi Prodüksiyon dallarında ödüllere sahip oldu.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.