Farid Farjad, Memleket Hasretiyle İstanbul’a Geliyor !
21 Şubat 2014 Cuma - 09:22     1.832 kez okundu.    
Farid Farjad, Memleket Hasretiyle İstanbul’a Geliyor !

Farid Farjad, Memleket Hasretiyle İstanbul’a Geliyor !

Dünyaca ünlü ‘kemanı ağlatan adam’ Farid Farjad, 28 Şubat 2014 Cuma günü saat 20:30’da İstanbul Kongre Merkezi’nde konser vermek üzere İstanbul’a geliyor.

’35 yıldır gurbet ellerdeyim, memleketimin suyunu, toprağını, eski sokaklarını özledim’ diyen keman sanatçısı nağmelerindeki hüznü konuşturarak bir kez daha müzikseverlerin ruhuna dokunacak. Kendisine çok özlemini duyduğu vatanını hatırlatan İstanbul’a gelmekten çok mutlu olduğunu belirten keman virtüözü Farid Farjad, Türkiye’yi ve Türk’leri çok sevdiğini ve bu coğrafyanın insanı olarak kendini çok yakın hissettiğini belirtmektedir. Sanatçı sadece iyi keman çaldığı için değil, çevresinde kendisine insan olarak değer veren ve seven insanlar olduğu için de çok mutlu olduğunun altını çizmektedir. Sekiz yaşından beri keman çalan sanatçı 1938 yılında Tahran’da dünyaya gelmiştir. Tahran Devlet Konservatuarı’nda keman bölümü master’ını tamamlayan sanatçı Tahran Devlet Senfoni Orkestrası’nda görev yapmıştır. Fars Halk Müziği üzerine engin bir bilgi birikimine sahip olan sanatçı, Klasik Batı Müziği üzerinde de çeşitli çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır. İran’da Pehlevi döneminde dünyaya gelen sanatçı 1979 yılında gelen İslam Devrimi sonucunda ülkesinden ayrılarak Amerika’ya gitmiştir. ABD vatandaşı olarak yaşamını sürdüren Farjad, daima bir İranlı Fars olduğunu belirtmeden geçmemiştir. İran İslami Devrimi’nde müziğin ‘haram’ sayılması nedeniyle Farid Farjad gibi bir çok müzisyen ülkelerine alınmamıştır. Yıllardır Los Angeles’te yaşayan sanatçı keman ve piyano ile ‘Anroozha’ (O Günler) isimli 5 albümlük bir seri çıkarmıştır. ‘Golha Orkestrası’ isimli iki çalışması da Farjad’ın önemli çalışmalarının arasında bulunmaktadır. Hüznü notalara işleyen sanatçı, ülkesinden uzakta yaşamasını ve devrimin sonuçlarını ağır bedellerle ödemesinin izlerini eserlerine taşımaktadır. İran İslam Devrimi, 1979 yılında Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin İslam hukuku ve Şii mezhebi kurallarını esas alarak İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin anayasal monarşi şeklindeki yönetimine el koyması ile gerçekleştirilmiştir. Eski zamanlardan beri mollaların güç ve şeriat isteği Şah Rıza Pehlevi’nin halk arasında popülaritesinin kaybolması ve Amerika ile sıkı fıkı bir işbirliğine girmesi üzerine artmış ve devrimi doğurmuştur. Şah yönetiminin yanlış tarımsal politikaları insanları kırsal bölgeden Tahran’a göçe zorlamıştır. Alt sınıflarda büyüyen İslami siyaset özlemi İran İslam Devrimi’nin güçlü şekilde gerçekleşmesinde rol oynamıştır. Devrim sonunda İran bayrağında yer alan aslan ve güneş simgeleri kaldırılarak yeşil zemin üzerine ‘Allah’ yazan bir logo ile yeni bayrak düzenlemesine geçilmiştir. Devrimde 5 yaşında olan kız çocuğu Marjane Satrapi, yaşadıklarını bir kitap haline getirmiştir. ‘Persepolis’ isimli animasyon filmiyle canlandırılan devrim görüntü ve anlatımı Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.