Fatih Sultan Mehmet Operası
1 Temmuz 2011 Cuma - 11:26     2.052 kez okundu.    
Fatih Sultan Mehmet Operası

Fatih Sultan Mehmet Operası

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin, 2.Uluslararası İstanbul Opera Festivali açılışında sunacağı Fatih Sultan Mehmet 1 Temmuz 2011 Cuma saat 21:00’de Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde sunulacak.

 Dünyada Türklerle ilgili yazılmış opera eserlerinin içinde en önemlilerinden olan II.Mehmet Operası ilk olarak 1820 yılında Napoli Operası’nda sahnelenmiştir. Eserin bestecisi Gioacchino Rossini dönemin ünlü bestecilerindendir. Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Türkçesi ile Mehmed-i Sani, Türkçe adıyla II.Mehmet ve divan edebiyatında Avni olarak anılan Osmanlı padişahıdır. 7.Osmanlı sultanı II.Murad ve Huma Hatun’un  oğullarıdır. Bin yıllaık Bizans İmparatorluğunun hükmüne İstanbul’un fethiyle son veren ve yeni bir çağ başlatan II.Mehmet, Fatih unvanını alarak tarihe geçmiştir. 29 Mart 1432 yılında Edirne’de dünyaya gelen II.Mehmet çok zeki ve çok hırçın bir çocuk olması nedeniyle özel hocalarla yetişti. Ünlü hocalardan Molla Gürani’nin eğitimine ve terbiyesine bırakılan II.Mehmet’e söz dinlememesi halinde kötek atması için bir değnekte verildi. 1451 yılında babası II.Murad’ın ölümünden sonra aklı başında, şahsiyet ve kültür sahibi bir genç olarak yetişen II.Mehmet aynı yıl İstanbul’u kuşatma hazırlıklarına başladı. Anadolu Hisarı’na benzer surlarının Rumeli’ya yapılması için emir veren II.Mehmet, imparator Kontantinos’un itirazı üzerine barışı bozdu. İstanbul’u karadan ve denizden kuşatan II.Mehmet’in birlikleri Konstantinos’un ordularını bozguna uğratarak ve Marmara’ya dökerek, İstanbul’a girdi. Fetihin gerçekleşmesiyle Osmanlı Sancağı’nı surlara diken II.Mehmet Ayasofya’ya giderek İstanbul’daki ilk namazını kıldı. Şehrin alınmasından sonra kaçan Rumlardan geriye kalan ve barışçıl yaklaşımlarla hayatlarını İstanbul’da sürdürecek olan Ermeni, Rum ve Yahudilerin dini varlıklarını sürdürmesi için de hoşgörü de bulunuldu.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.