Fatih Sultan Mehmet Operası
4 Temmuz 2010 Pazar - 10:28     2.626 kez okundu.    
Fatih Sultan Mehmet Operası

Fatih Sultan Mehmet Operası

1.İstanbul Opera Festivali açılışını 3 Temmuz 2010 Cumartesi gecesi ‘Fatih Sultan Mehmet’ operası ile yaptı. Festivalin ikinci günü aynı opera eseri Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda tekrar sahnelenecek.

‘Fatih Sultan Mehmet’ operası ünlü İtalyan opera bestecisi Gioacchino Rossini yada takma adıyla anılan ‘Mösyö Kreşendo’ tarafından bestelenmiştir. Rossini 1792 yılında İtalya’nın küçük ve mütevazı bir kasabasında dünyaya geldi. Annesi opera şarkıcısı, babası korno çalardı. Çocuk yaşta şarkı söylemeye, korno ve viyolonsel çalmaya başlayan Rossini 15 yaşında bir müzik okulunda eğitime başladı ve uzun yıllar bestecilik eğitimi aldı. İlk opera bestesini 18 yaşında Venedik’te sahneye koydu. İlk opera eseri ‘Evlilik Sözleşmesi’nin ardından ‘Tancredi’ ve ‘Cezayir’de İtalyan Kız’ eserleriyle ün kazanmasının ardından günümüzde dünya operası sahne repertuarları nın vazgeçilmez eseri ‘Sevil Berberi’ni 24 yaşında iken Roma’da sahneledi. İlk opera bestesini 18 yaşında sahneleyen Rossini, 37 yaşına geldiğinde 39 opera bestesi yapmıştı. Son opera bestesi fırtına sahnesi ve bale figürleriyle dikkat çeken ‘Guillame Tell’ de günümüzde sık sık sahnelenmekte ve ilgiyle izlenmekte olan eserleri arasındadır. 37 yaşında besteciliğe son veren Rossini Napoli ve Paris’te opera ve tiyatro müzik direktörlüklerini üstlendi. 1868 yılında hayata veda eden besteci Haydn ve Mozart gibi ölümsüz bestecilerin sanat anlayışlarını derinlemesine inceleyerek etkilendi. Rossini’nin ‘Fatih Sultan Mehmet’ operasının baş karakteri II.Mehmet Osmanlı İmparatorluğu’nun 7.padişahı olup, Sultan II.Murad ve Hüma Hatun’un oğludur. II.Mehmet İstanbul’u fethinin ardından ‘Fatih’ unvanını almıştır. İstanbul’un fethiyle beraber Bizans İmparatorluğu çökmüş ve Orta Çağ kapanıp, Yeni Çağ başlamıştır. II.Mehmet’in adı tarihe ‘çağ açan büyük hükümdar’ yada ‘Caesar’ (Sezar- Kayser) olarak geçmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.