Fazıl Say’dan ‘Nazım Oratoryosu’
1 Haziran 2010 Salı - 13:23     2.836 kez okundu.    
Fazıl Say’dan ‘Nazım Oratoryosu’

Fazıl Say’dan ‘Nazım Oratoryosu’

Ünlü piyanist Fazıl Say’ın yorumuyla yeniden müzikseverlerin beğenisini kazanan ‘Nazım Hikmet Oratoryosu’ 3 Haziran 2010 Perşembe günü saat 21:30’da Antalya’da Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosu’nda solist Fazıl Say eşliğinde Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ve Antalya Devlet Çok Sesli Korosu tarafından yorumlanacak.

Konserin şiirler bölümüne Genco Erkal, solist vokal bölümünde ise sanatçı Sertap Erener renk katacak. ‘Güzel Yüzlü Şair’, ‘Mavi Gözlü Dev’ sıfatlarıyla da sevenlerinin gönlüne taht kurmuş yazar, şair, düşünür Nazım Hikmet 20 Kasım 1901 yılında Selanik’te doğdu. Yirminci yüzyılın önemli şair- yazarlarından Nazım Hikmet eserleri birçok dile çevrilerek uluslar arası saygınlık kazanmış ve 1963 yılında Moskova’da hayata gözlerini yummuştur. Şiirlerini hece ölçüsünü kullanarak yazmaya başlayan Nazım, Türkçe ses uyumuna bağlı kalarak ve serbest ölçü kullanarak şiirlerinin tınısını değiştirmiş, işlediği konulara bambaşka bir derinlik kazandırmıştır. Şiirleri birçok müzik bestesine güfte olmuş ve tanınmış bir çok müzisyenin şarkılarında ses bulmuştur. Cem Karaca, Selim Atakan, Fuat Saka, Ezginin Günlüğü, Yeni Türkü, Zülfü Livaneli Nazım’ın şiirlerini besteleyen yegane sanatçılar arasındadır. Nazım’ın annesi Celile hanım Fransızca bilen, piyano çalan, ressamlık mertebesinde iyi derecede resim çizen aydın bir paşa kızıdır. Babası Hikmet bey çeşitli Anadolu illerinde valilik ve Hamburg Konsolosu olarak görev yapmış bir devlet memurudur. Galatasaray Sultanisi ’nde ortaokulu okuyan Nazım’ın ilk şiiri 1913 yılında ‘Feryad-ı Vatan’ adlı eserdir. Yoğun siyasi yaşamı sebebiyle Türkiye dışında da kalan ve doğduğu toprakların insanları, yaşam biçimleri, sorunları için halk adına yazmış, düşünmüş ve yaşamış büyük bir usta ve ozandır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.