Fazıl Say’dan TV’de İstanbul Senfonisi
26 Ocak 2011 Çarşamba - 16:05     2.932 kez okundu.    
Fazıl Say’dan TV’de İstanbul Senfonisi

Fazıl Say’dan TV’de İstanbul Senfonisi

Türkiye’nin ilk internet televizyonu müzik kanalı YOYOM TV bu akşam Fazıl Say’ın İstanbul Senfonisi’ni Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın icra edeceği, Gürer Aykal’ın yöneteceği konser görüntülerini yayınlayacak.

Yedi bölümden oluşan eser sanatçının eski İstanbul özlemini anlatıyor. Eserde Nostalji, Tarikat, SultanAhmet Camii, Hoş Giyimli Genç Kızlar, Adalar Vapurunda, Haydarpaşa Garı’ından Anadolu’ya Gidenler Üzerine, Alem Gecesi ve Final isimli bölümler yer alıyor. İzleyenlere konser salonunda canlı orkestra konseri dinlermiş gibi sunum yapan ve çekimleri konser partisyonları takip ederek, müzik cümlelerinin yürüyüşüne göre çeken YOYO Prodüksiyon bun anlamda da bir ilki gerçekleştiriyor. Müzikte, şiirde, tabloda, heykelde sınırsız güzelliğiyle sanata konu olan İstanbul, ülkemizin en kalabalık ve ekonomik açıdan en hareketli şehridir. Avrupa’da en yüksek nüfusa sahip ve dünyanın 34.şehri olarakta en büyük ekonomiye sahip kentidir. Türkiye’nin kuzeybatısında yer alan şehir Avrupa ve Asya kıtalarını da birbirine bağlar. Dünya tarihinin en eski şehirlerinden biri olan İstanbul, Büyük Roma İmparatorluğu, Doğu Roma İmparatorluğu, Latin İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğuna başkent oldu. Tarihi üçyüzbin yıl öncelere kadar uzanan şehirde yapılan kazılarda insan kültürüne ait ilk bulgulara rastlanıldı. Alt, Orta ve Üst Paleolitik çağlarda yaşayan insanların kullandığı yaşamsal malzemeler kazılarda bulunmuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.