Fazıl Say’ın ENKA Konseri Açık Hava Tiyatrosu’nda
28 Haziran 2013 Cuma - 12:05     1.971 kez okundu.    
Fazıl Say’ın ENKA Konseri Açık Hava Tiyatrosu’nda

Fazıl Say’ın ENKA Konseri Açık Hava Tiyatrosu’nda

ENKA Kültür ve Sanat Buluşmaları’nın ‘daimi sanatçısı’ ve ‘Avrupa Kültür Elçisi’ piyanist Fazıl Say 5 Temmuz 2013 Cuma akşamı saat 21:15’te Açık Hava Tiyatrosu’nda klasik müzik severlerle buluşacak.

Bu yışldan itibaren hem Açıkhava ashnesinde hem de Oditoryum’da ENKA adına yılda iki kez konser verecek olan piyanist Fazıl Say, Adapazarı ve Gebze’de okuyan ENKA Okulları öğrencileriyle bir arada olacak. 2008 yılında AB (Avrupa Birliği) tarafından ‘Kültür Elçisi’ seçilen ünlü piyanist 4 yaşında piyano çalmaya başladı. Yazar ve müzikolog baba Ahmet Say ve annesi eczacı Gürgün Say’ın tek oğlu Fazıl Say, 14 Ocak 1970 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Dudak ve damak yarığı semptomu ile dünyaya gelen Fazıl Say geçirdiği bir operasyon sonrasında doktor tavsiyesi ile melodika (üflemeli) çalmaya başlamıştır. Obua sanatçısı Ali Kemal Kaya ile henüz 3 yaşındayken işitme ve ritm alıştırmalarıyla beraber ünlü piyanist Mithat Fenmen’le piyano derslerine başlamıştır. 12 yaşına kadar 8 yıl boyunca nota, solfej, armoni, deşifre çalışan sanatçı bestecilik denemelerine ve konser sahnelerine alıştırmalar yaparak müziğin içinde büyümüştür. 1982 yılında ‘Üstün Yetenekli Çocuklar’ özel statüsünde Ankara Devlet Konservatuarı’nda piyano ve kompozisyon bölümlerini başarıyla bitirmiştir. Konservatuar döneminde iki önemli hocayla Kamuran Gündemir ve İlhan Baranla çalışarak piyanoda üstün yorum kavrayışını ve kompozisyon konusunu derinlemesine  geliştirmiştir. Kontrpuan, armoni, form bilgisi, orkestrasyonlar, antik modlar, analiz, enstrümantasyon, Türk Müziği usul ve makamları, caz stili ve caz armonisi konularında araştırmalar yapmıştır. Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD)’nin bursuyla gittiği Düsseldorf’tak bulunan Robert Schumann Enstitüsü’nde tanıştığı dünyaca ünlü Schubert yorumcularından Amerikalı David Levine’den ‘yaratıcı yorumculuk’ konusunda çok etkilenmiştir.  1991 yılında Düsseldorf Müzik Yüksek Okulu’ndan mezun olduktan sonra Berlin’de 3 yıl öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 1994’te Leipzig’te düzenlenen Avrupa Genç Konser Solistleri yarışmasında birinci olduktan sonra New York’ta bir kıtalararası yarışmada da birincilik almıştır. New York’a yerleştikten sonra  beş kıtada konser vermeye devam eden ünlü piyanist 20 uluslararası ödülle yılda 120- 140 arası değişen sayıda konser gerçekleştirmiştir. St.Petersburg Filarmoni, New York Filarmoni, Viyana Filarmoni, Amsterdam Concertgebouw, Fransa Ulusal Orkestrası, Tokyo Senfoni gibi prestijli orkestralarla ve dünyanın en ünlü orkestra şefleriyle konser veren sanatçı 20.000 izleyicinin katıldığı 2007 Floransa Müzik Festivali’nde şef Zubin Mehta ile bir açık hava konseri gerçekleştirmiştir. Piyanistliğinin yanı sıra şan ve piyano için yazmış olduğu piyano konçertoları, oratoryolar, oda müziği ve çeşitli orkestra eserleri bulunmaktadır. Önemli eserleri arasında ‘Nazım’, ‘Metin Altıok Ağıtı’, Zürih Üniversitesi’nin talebi üzerine ‘Albert Einstein’ için yazdığı orkestra bestesi, 250. Doğum yılında Mozart’ın anısına Viyana’daki kutlamalar için bestelediği ‘Patara’ bale müziği ve ‘İstanbul Senfonisi’ eserlerini sayabiliriz.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.