Fazıl Say’ın Gökyüzü Konseri
21 Nisan 2010 Çarşamba - 10:09     2.594 kez okundu.    
Fazıl Say’ın Gökyüzü Konseri

Fazıl Say’ın Gökyüzü Konseri

Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say Almanya’nın Hamburg şehrinde Emporio Tower isimli gökdelenin açık çatısında, hava koşullarının güçlüğünde ve esen şiddetli rüzgara karşı tam 98 metre yükseklikte kuyruklu bir piyanoyla konser verdi.

Farklı yorum ve besteleriyle, birbirinden ilginç çalışmalarıyla dikkati çeken genç sanatçı 25- 29 Mayıs 2010 tarihinde Almanya’da Hamburg şehrinde gerçekleşecek olan ‘Türk Geceleri- Fazıl Say’ programı öncesi binanın 24.katına vinç yardımıyla çıkarılan piyanoyla konser vererek yine adından söz ettirmeyi başardı. Aşık Veysel’in ‘Kara Toprak’ isimli eserini yorumlayan Say, bu tür yaratıcı ve ilginç çalışmalarına devam edeceğini belirtti. 1970 Ankara doğumlu sanatçı müziğe 3 yaşında obua hocası Ali Kemal Kaya ile ritmik ve işitsel çalışmalarla başladı. 4 yaşına geldiğinde Mithat Fenmen’den piyano eğitimi almaya devam etti. 8 yıllık solfej, piyano ve teori eğitiminin ardından, hocası Fenmen’in de vefatı üzerine Ankara Devlet Konservatuarı’na girerek ‘Özel Statü’de kompozisyon ve piyano icrası üzerine yoğun ve hızlandırılmış bir eğitim aldı. Türk müziği makam ve ritm sistemleri ile Klasik Batı müziği ve caz armonisi, orkestrasyon, kontrpuan, enstrümantasyon gibi icracılığın dışında müzik bilimleri üzerine de yoğun eğitim aldı. Say, Ankara Devlet Konservatuarı’nı bitirdikten sonra burslu olarak Duesseldorf Müzik Yüksek Okulu’na gitti. Dünyaca ünlü ‘Yaratıcı Yorumculuk’un öncülerinden Amerikalı piyanist David Levine ile uzun süre çalışan Fazıl Say’ın icralarındaki teknik ustalık ve yaratıcı yorumculuk müzikseverlerin de daima ilgisini ve dikkatini çekmektedir. Say’ın birçok beste, kitap ve uluslar arası ödülleri bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.