Fazıl Say CRR Konseri
12 Ekim 2010 Salı - 12:22     2.399 kez okundu.    
Fazıl Say CRR Konseri

Fazıl Say CRR Konseri

Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR) yeni sezonunda sahnelerini 11 Ekim 2010 Pazartesi günü Fazıl Say konseriyle açılışını yapacak.

Açılış konserinin ardından 12- 13 Ekim akşamı üst üste Fazıl Say, Japonların ünlü kemancısı Ikuko Kawai ile düet konser sunacaklar. İkili konserlerinde Japonların geleneksel parçalarından Kojo No Tsuki, Fazıl Say’dan Kumru, Sevenlere Dair Baladlar, Bela Bartok’tan Sopa, Yere Vuruş, Kemer, Bacak Tulum, Romen Polkası, Hızlı Dans eserlerini sunacaklar. Japon kemancı ülkesinde ve yurtdışında önemli orkestralarla çalıştı. Dünyaca tanınmış şef Chung Myung-Whim’le Varşova Filarmoni Orkestrası ile konser verdi. Torino Olimpiyatları’nda ünlü pop yıldızları ile sahne alan Japon kemancı Gyspsy Kings, Sheila ile konserler gerçekleştirdi. Kırmızı keman ıyla üne kavuşan Kawai’ye bu konuda destek veren ünlü kayakçı Michelle Kwan dünya şampiyonluğu nda sanatçının adının geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. CD satışları yükselen Kawai, TV programlarına konuk olarak kısa zamanda ününü iki katına çıkardı. Piyano sanatçısı Fazıl Say, 1970 yılında Ankara’da doğdu. Müzikolog ve yazar Ahmet Say’ın oğlu olan sanatçı piyano eğitimine Ankara’da Mithat Fenmen’le başladıktan sonra Düsseldorf’ta David Levine ile devam etmiştir. Müziğe üç yaşında işitme alıştırmaları ve ritmik jimnastikle başlayan Say, dört yaşına geldiğinde piyano eğitimine geçmiştir. Sekiz yıl kadar piyano, solfej ve armoni dersleri alan sanatçı bestecilik kavramı ile bu yıllarda tanışmıştır. 1982 yılında piyano hocası Mithal Fenmen’in vefatı üzerine piyano ve kompozisyon çalışmalarına başka hocalarla devam etmiştir. Say, sanat yaşanmı boyunca bir çok ödüle layık görülmüştür. Bunlardan Avrupa Birliği Piyano Yarışması (1991), Genç Konser Solistleri Yarışması Avrupa ve Dünya Birinciliği, Fransız Radyosu/Beracasa Vakfı Ödülü,Andante Klasik Müzik Ödüller- En İyi Piyanist ve Besteci ödülleri ve daha birçokları bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.