Fazıl Say Oxford Oda Müziği Festivalinde
28 Eylül 2011 Çarşamba - 09:57     2.215 kez okundu.    
Fazıl Say Oxford Oda Müziği Festivalinde

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde her yıl düzenlenen Oxford Oda Müziği Festivali 28 Eylül – 1 Ekim 2011 tarihleri arasında bu yıl ünlü piyano sanatçımız Fazıl Say’ı ağırlıyor.

Fazıl Say Oxford Oda Müziği Festivalinde

 

 Zengin bir repertuar ve sanatçı grubuyla festivale katılan Fazıl Say’ın besteleri seslendirilecek. Ünlü piyano sanatçımızın ‘Harem’de 1001 Gece’ adlı bestesini festivalin genel sanat yönetmeni aynı zamanda keman virtüozu olan Priya Mitchell seslendirecek. Festivalde ayrıca Fazıl Say’a ait besteler arasında yaylı sazlar dörtlüsünün seslendireceği ‘Boşanmak’, nefesli sazlar beşlisiyle ‘Alevi Dedeleri Rakı Masasında’, solo keman bestesi ‘Cleopatra’ ve piyano, keman sonatları, solo eserleri seslendirilecek. Festivalin açılış konserinde Fazıl Say’ın şefliğinde ve solistliğinde yine bestesi ‘İpekyolu’ piyano konçertosu yer alacak. İngiltere’nin Oxford şehrinde bulunan üniversite 12.yüzyılda kurulmuş en eski Anglo- Sakson okuludur. Günümüzde halen en saygın eğitim kurumlarından biri olarak 130 ülkeden gelen 18000 öğrenciye eğitim vermektedir. Bünyesinde federal yönetim sistemiyle bir araya gelmiş 39 kolej ve hristiyan dernekleri nin kurduğu 7 özel kolej mevcuttur. Kolej seviyeleri lisans ve lisans üstü eğitimler, yarı zamanlı eğitimler ve akademisyenlere yönelik eğitim programlarıyla belirlenmiştir. Bir akademik yılı 3 döneme bölen sistemde Ekim – Aralık arası Michaelmas dönemi, Ocak- Mart arası Hillary dönemi ve Nisan- Temmuz ayları arası Trinity dönemi olmak üzere çalışılmaktadır. Dünyanın en iyi  üniversiteleri Harvard ve Cambridge’den sonra 3.sırada yer alan Oxford Üniversitesi’nde dört büyük kütüphane, ve dört önemli müze yer almaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.