Fazıl Say ve Münih’te 2009’a Veda
29 Aralık 2009 Salı - 12:01     2.992 kez okundu.    
Fazıl Say ve Münih’te 2009’a  Veda

Fazıl Say ve Münih’te 2009’a Veda

Ünlü piyanist Fazıl Say 2009 yılının en son konserini Münih’te gerçekleştirerek rekor sayıdaki konser dizisini tamamladı.

Sanatçı yaptığı açıklamada 2009 yılında yurtiçi ve yurtdışında toplam 120 konser gerçekleştirdiğini söyledi. Münih’te 1200 kişilik ‘Prinzregenten’salonunu hıncahınç dolduran sanatçı Mozart, Prokofiev ve Mussorasky gibi değerli bestecilerin eserlerinden sundu. Konserin ilk bölümünde besteci Mussorasky’den ‘Bir Sergiden Tablolar’ı, ikinci bölümde Mozart’ın ‘ Türk Marşı ’nı ve Prokofiev’den bir piyano sonatı nı müzikseverlerle paylaştı. Konserin ardından izleyenleriyle müzik çalışmaları ile ilgili söyleşi gerçekleştiren Say, 2010 yılındaki çalışma hedefinin 2009’a oranla iki katı yoğunluğunda olacağını belirtti. Kendisini Mozart besteleri nde bulduğunu ve icralarının o’nun besteleriyle ruh kazandığını söyleyen sanatçı zor ve eleştirel dinleyici kitlesi olarak Viyana ve Münih kentlerinin müzikseverlerini çok fazla önemsediğini söylüyor. ‘İstanbul Senfonisi’ adlı bestesini 2010’da konser repertuarına katacak olan sanatçı ilk olarak Almanya’da Dortmund’da ardından da İstanbul’daki konserlerinde icra etmeye başlayacak. Söyleşinin sonunda Türk gençliği nin Klasik Batı müziğine olan ilgilerinin her geçen gün gözle görülür derecede artmakta olduğunu ve bununla ülkesi adına gurur duyduğunu da belirtti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.