Fazıl ve Patricia!
1 Kasım 2009 Pazar - 17:48     2.325 kez okundu.    
Fazıl ve Patricia!

Fazıl ve Patricia Cemal Reşit Rey’de Yeniden

Dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say ülkemizde de başarılı çalışmalara imza atmaya devam ediyor. Moldovalı keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja ile bir süredir ortak çalışmalarda keyifle izlediğimiz ikili 8 Kasım 2009’da Cemal Reşit Rey ’de saat: 20:00’de yeniden müzikseverlerle bir arada olacak. Geçtiğimiz Haziran ayında Enka Kültür Yaz Etkinliklerinde ve yakın tarihte Avusturya’da Festspielhaus (Festival Evi)’da bir araya gelerek ilginç bir çalışma sergileyen iki sanatçı yoğun ilgiyle karşılaştı. Festspielhaus’da Patricia Kopatchinskaja ve dünyaca tanınmış perküsyon sanatçısı Burhan Öcal ’la sahne aldıkları konserde önce Fazıl Say, Mozart’ın ‘Alla Turca’ sını ve kendi bestesi Kara Toprak ı solo olarak çaldı. Ravel’in ‘Violinsonate Blues’u ile kendi bestesi ‘Violinsonate’ ve ‘Drei Balladen’i Patricia Kopatchinskaja ile seslendirdi. Burhan Öçal’ın percussion solo’suyla renklenen konser Say’ın bestesi olan ‘Harem’de Binbir Gece’sini birlikte icra etmeleriyle devam etti.
Üsküdara Giderken adlı eseri Öcal’ın daire’si eşliğinde sözlü olarak söyleyen Say konserine Kopatchinskaja ve Öcal ile bestesi kendisine ait olan ‘Alla Turca Jazz’ı müzikseverlere dinlettiler. 8 Kasım’da gerçekleştirecekleri konserde ilk olarak Franz Schubert ’in La Minör Sonat’ı, Johannes Brahms’ın Re Minör Sonat No:3’ünün ardından ara verecekler. İkinci bölümde Ludwig Van Beethoven’ın Sol Majör Sonat No:8’ini ve Manuel De Falla’nın ‘Suite Populaire Espagnol’unu seslendirecekler. İyi seyirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.