Figaro’nun Düğünü
2 Kasım 2010 Salı - 13:25     2.853 kez okundu.    
Figaro’nun Düğünü

Figaro’nun Düğünü

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Kasım ayı programında W.A.Mozart’ın büyük eserlerinden biri olan Figaro’nun Düğünü sahnelenecek.

27 ve 30 Kasım 2010 tarihlerinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının Süreyya Operası’nda sergileyecekleri eserin başrolünde devlet sanatçısı Suat Arıkan, Figaro rolünü oynayacak. İtalyanca ‘Le Nozze di Figaro’olarak ‘Figaro’nun Düğünü’ veya ‘Delilik Günü’ adıyla bilinen komik opera eseri 1786 yılında W.A.Mozart tarafından bestelenmiştir. Viyana’da ilk sahnelenişinde büyük beğeni toplayan eser Fransa’da aristokratları hicvettiği için yasaklanmıştı. Eserin uvertürü pek çok orkestra tarafından konserlerde icra edilmektedir. Figaro’nun Düğünü librettosunu yazan Da Ponte, ünlü besteci Mozart’la üç opera eserine daha imzasını atmıştır. ‘Cosi Fan Tutte’ ve ‘Don Giovanni’ opera eserleri de Da Ponte ve Mozart işbirliğiyle yaratılmıştır. İtalyan Operası Mozart’a eser için 450 florin, Da Ponte’ye ise libretto için 200 florin telif ödemesi yapmıştır. ‘Figaro’nun Düğünü’ W.A.Mozart’ın başyapıtlar ında olup, günümüze kadar önem ve değerini korumuştur. Avusturya İmparatoru II.Josef tarafından korumaya alınan eser, Mozart’ın İmparatorluk Komisyonuna duyduğu tepkiden dolayı yakılma ve yok edilme tehlikesi atlatmıştır. 1796 yılında Viyana’da prömiyeri gerçekleştirilen eserin ilk iki oyununda Mozart orkestra şefliğini ve piyanistliğini yapmıştır. Herkesin beğenisini toplayan ve aylarca gün aşırı oynanan ‘Sihirli Flüt’ operasından sonra ‘Figaro’nun Düğünü’ eseri ise dokuz gün üst üste sergilenmiş bir eser olarak büyük başarısı ile anılmaktadır. Aynı yıl Prag’ta galası oynanan eser büyük bir sükse yaratmıştır. Prag’taki bu başarının ardından Mozart yeni bir opera bestesi için sipariş almış ve Prag Tiyatro kumpanyası için libretto Da Ponte ile ünlü’Don Giovanni’ operasını bestelemiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.