Filarmonia İstanbul’da Bir Beethoven Akşamı
3 Şubat 2010 Çarşamba - 11:02     2.815 kez okundu.    
Filarmonia İstanbul’da Bir Beethoven Akşamı

Filarmonia İstanbul’da Bir Beethoven Akşamı
Cemal Reşit Rey konser salonunda tarihler 03.02.10’u gösterirken yani bu akşam saat 20:00’de çiçeği burnunda genç bir orkestra Filarmonia İstanbul Beethoven’ın doyulmaz eserlerinden bir demet sunacaklar.

Şefleri değerli hocamız Faris Akarsu, solist piyanist genç ve başarılı sanatçı Oytun Eren’le birlikte Beethoven akşamını bize zevkle sunacaklar. Türkiye’nin ilk özel orkestrası 1961 yılında Dr.Hamit Alacalıoğlu’nun önemli katkılarıyla İstanbul Oda Orkestrası adıyla müzik çalışmalarına başladı. 1972 yılında çalışmalarına ara veren orkestra 2001 yılında faaliyetlerine yeniden başladı. Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy’un çabalarıyla yeniden konserler gerçekleştiren İstanbul Oda Orkestrası Kadıköy Belediyesi ile 2004 yılında yapılan anlaşmayla İstanbul Anadolu yakasının ilk yerleşik orkestrası durumuna geldi. Filarmonia İstanbul, Hakan Şensoy ve Cihat Aşkın’ın, İstanbul Oda Orkestrası’nın bir kısım kadrosundan kurduğu ve 2004-2005 sezonundan itibaren başarılı konser çalışmalarına imza atan ve repertuarında Türk bestecilerin eserlerine yer veren başarılı bir müzik grubudur. Filarmonia İstanbul bu başarılı çalışmalarını yurtdışında da bir çok ülkede sergiledi ve yoğun ilgi ve beğeni topladı. Orkestraya ithafen bestelenmiş 9 eser Filarmonia İstanbul tarafından dünyada ilk kez müzikseverlere sunuldu.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.