Flamenco Ateşi Yasemin Levy
8 Ekim 2010 Cuma - 10:39     3.159 kez okundu.    
Flamenco Ateşi Yasemin Levy

Flamenco Ateşi Yasemin Levy

Çok genç yaşta İspanyol şarkılarını en iyi icra eden sanatçılar arasına giren Yasemin Levy, 30 Ekim 2010 Cumartesi günü Maslak Show Center’da kalplere işleyen şarkılarıyla hayranlarının karşısında olacak.

Flamenco Ateşi Yasemin Levy

 

Çok genç yaşta İspanyol şarkılarını en iyi icra eden sanatçılar arasına giren Yasemin Levy, 30 Ekim 2010 Cumartesi günü Maslak Show Center’da kalplere işleyen şarkılarıyla hayranlarının karşısında olacak. ‘La Alegria’, ‘Naci en Alamo’ isimli şarkıları hitler arasına giren Kudüs doğumlu sanatçı çok genç olmasına rağmen İspanyolca şarkı repertuarı eski bir sanatçı kadar zengindir. Endülüs Flamenco, Sefarad müziği, Anadolu ve Ortadoğu müziklerini son derece başarılı icra eden Levy, babasının da öncülüğünde araştırma ve derlemeler yaparak bu dalda müziğe ve müzik kültürüne önemli katkılarda bulundu. Geçen üç yılda üst üste BBC Dünya Müziği ödüllerine aday gösterilen sanatçının 2000 yılında ilk albümü olan ‘Romance & Yasmin’in ardından da ‘La Juderia’yı çıkarttı. Orta Amerika’dan, Orta Doğu’ya kadar o yörelerin müzik türleri üzerinde çalışmalar yaparak, ülkelerin önemli müzisyenleriyle çalıştı. 2009 yılında son albümü ‘Sentir’i çıkarttıktan sonra dünya turnelerine devam etti. ‘Benim şarkılarımda kavga yok diyen sanatçı doğduğu kent Kudüs’te artık barış içerisinde yaşamanın mümkün olduğunu ve tüm dünyanın bu barış ve uzlaşma ruhuna ihtiyacı olduğunu savunuyor ve bunun müzik yoluyla gerçekleşeceğine, müziğin kitleleri ve halkları birleştirici, kaynaştırıcı etkisi olduğuna inandığını belirtiyor. İran’dan, Paraguay’a kadar çeşitli ülkelerin etnik müzisyenleriyle ortak çalışma ve sentezler gerçekleştiren Yasemin Levy, İspanya’dan sürülen ve Osmanlı İmparatorluğu’na sığınan ve himaye edilen Sefarad vatandaşlarının şarkılarını Ladino dilinde söylüyor. 500 yıllık müziği tozlu raflardan indirerek modern yorumlarla dinleyenlerin beğenisine sunan ve yepyeni bir müzik sound oluşturan Levy’nin en büyük hayali olan Bedevi sanatçı Natacha Atlas’la düet yapmak üzere kısa sürede stüdyoya girdi. Felsefesini ve müziğini dünya barışı üzerine kuran Levy, kendi başına dünyayı değiştiremeyeceğinin farkında olduğunu ancak barış ve kardeşlik adına bir mum ışığı yakmanın da görevi olduğunu belirtiyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.