Flamenco Şarkıların Efsanesi Öldü
17 Aralık 2010 Cuma - 12:03     2.779 kez okundu.    
Flamenco Şarkıların Efsanesi Öldü

Flamenco Şarkıların Efsanesi Öldü

Flamenco şarkılarının unutulmaz efsane ismi Enrique Morente 13 Aralık 2010 Pazartesi günü geçirdiği başarısız mide ameliyatının yoğun bakım ünitesinden komaya girerek hayata gözlerini yumdu.

 Sanatçının kendisi kadar dünyaca meşhur flamenco şarkıcısı olan kızı Estrella Morente Avrupa turneleri ni cenaze töreni nedeniyle ileriki tarihlere erteledi. 20 Aralık 2010 Pazartesi akşamı Cemal Reşit Rey’de de gerçekleştireceği konseri iptal eden sanatçının babası Enrique Morente devlet töreniyle gömülecek. Merhum sanatçının doğduğu şehir Granada’da ise 3 günlük resmi yasa girildi. Flamenco (Flamenko) müzik Endülüs’lerin Halk müziği ve akademik olmayan bir Avrupa müzik türüdür. İspanyol kültür ve geleneğinin Endülüs bölgesinde yaşayan İspanyalı Müslüman, Yahudi, Hristiyan, Çingene, Gürcü Basklar gibi topluluklarla etkileşmesinden meydana gelmiş bir kültürdür. Flamenko müzik kültürüne eşlik eden en belirgin özelliklerinden biri de Flamenko dansıdır. Danslarda göze çarpan kıyafetlerin renkli ve canlılığı, dansta ise en önemli özellik eller ve kolların kıvrak şekilde anlatımı desteklediği, ayakların ritmle yere vurulmasıyla anlamın güçlendiği bir halk oyunu niteliğindedir. Ayakların yere vuruş sesleri müzik kadar etkili ve ön planda duyulur. Dansın ana teması ezilen İspanyol köylüsünün isyanı, aşkları, sevinçleri, hüzünleridir. Duygularını zaman zaman hırçın figürlerle anlatan dansçılar, zaman zaman lirik figürler de yaparlar. Genelde solo dans olarak tek kadın yada tek dansçıyla gerçekleştiği gibi birkaç Flamenko dansçısından oluşan koreografilerde yapılmaktadır. Özel yapım dans ayakkabıları, kastanyet, şapka, özel saç tarakları, rengarenk şallar, kıvrımlı etekler gibi aksesuarlarla izlenmeye doyulmaz özel bir dans türüdür.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.