Flamenko- Caz’ın Latin Grammy Ödüllü Buğulu Sesi : Buika
18 Ocak 2014 Cumartesi - 06:56     1.833 kez okundu.    
Flamenko- Caz’ın Latin Grammy Ödüllü Buğulu Sesi : Buika

Flamenko- Caz’ın Latin Grammy Ödüllü Buğulu Sesi : Buika

Flamenko müziğini caz armonisi içinde harmanlayarak farklı sentezler elde eden ve Latin Grammy ödüllerinde ‘En İyi Latin Caz Albümü’, ‘En İyi Prodüksiyon’ ve ‘En İyi İspanyolca Albüm’ dallarında yükselen İspanyol şarkıcı Buika, 1 Şubat 2014 Cumartesi günü saat 20:00’de CRR Konser Salonu’nda müzik severlerle bir araya gelecek.

Yeni Gine’li olan sanatçı ailesiyle birlikte İspanya’ya yerleşmiştir. Çocukluk yılları Mallorca Adası’nda Romanlarla geçen Buika, iki kültürün müziğini birleştirerek yepyeni bir tarz meydana getirmiştir. Mallorca Adası (Mayorka), İspanya’nın yüzölçümü en büyük adalarından biridir. Yapılan arkeolojik kazılarda Mallorca Adası’nda Eski Taş Çağı (Paleolitik Dönem)’ndan kalma yaşam bulgularına rastlanmıştır. Romalılar döneminde üzerinden şehirler kurulan ada, Vandallar’ın istilasından sonra Bizans İmparatorluğu dönemine kadar çeşitli krallıkların hükmünde kalmıştır. Bizans döneminde Hristiyanlık yaygınlaşmış ancak Kuzey Afrika Müslümanlarının istilasıyla ada, yeni bir sürece girmiştir. Yerel sanayiinin gelişmesi ve yapay sulandırma yoluyla tarımda artış beraberinde adanın refahını getirmiştir. Müslüman hükümranlığı 1229 senesinde Aragon Kralı I.James’in istilasıyla sona ermiştir. Mayorka Krallığı olarak kurulan adaya her yıl 21 milyon turist ziyaret etmektedir. Yeni Gine, Avusturalya’nın kuzeyinde yer almakta olan dünyanın ikinci en büyük adasıdır. Türkiye’den 6301 kilometrekare daha büyüktür. Avusturalya, Güney Yarımkürede bulunan bir adadır. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında kalan ada, Okyanusya Kıtası’nda yer almaktadır. En büyük şehri Sidney olan ülkenin başkenti Canberra’dır. Serbest piyasa ekonomisine sahip ülkede kişi başına düşen gelir yüksek, yoksulluk seviyesi yok denecek kadar azdır. Ekonomik Özgürlük Endeksi’nde dünyanın en büyük 13 ülkesinden biridir. Ekonomisi Almanya, Fransa, Japonya ve Kanada’dan daha yüksek, Amerika ile aynı sıradadır. Dünyanın her yerinden gelen insanların yaşadığı kıtada İngilizce konuşulmaktadır. Başlıca din Hristiyanlık olsa da tüm dinler kabul görmüştür. Avustralya, çok kültürlü bir kara parçasıdır. Toprak bakımından Kanada, Rusya, Çin, Brezilya ve ABD’den sonra en büyük altıncı ülke konumundadır. Adada ilk insan yerleşimleri 48.000 yıl öncesine dayanan adadaki ilk yerliler ‘Aborjinler’dir. Bu ırk karmaşık dil kültürleri, doğaya bağlılıkları ve üstün ruhsal değerleriyle yaşamaktadırlar. Kültürel alışkanlıkları Aborjinlerden farklı olarak yaşayan diğer yerli halk ise Torres Strait kabilesidir. Malezya kökenli halk Avustralya’nın eyaletlerinden biri olan Queensland bölgesine yerleşmişlerdir. Avustralya, bir ada devlet olduğundan komşusu bulunmamaktadır. Avusturalya yerlileri, Avrupalıların adaya basmasından önce 350.000 civarında nüfusa sahiptirler. 150 yılda bu sayı hızla azalmıştır. Etkenler arasında salgın hastalıklar ve göçe zorlanma olduğu da belirtilmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.