Franz Joseph Haydn
2 Eylül 2009 Çarşamba - 15:34     4.850 kez okundu.    
Franz Joseph Haydn

(1732 – 1809)
1732 yılında Avusturya’da doğan Franz Joseph Haydn yeni üslupların temsilcisi olmuştur. Joseph Haydn Mozart ve Beethoven ile birlikte “Viyana Okulu” nu oluştururlar.

 Viyana Devri Haydn’in (1732) doğumuyla başlar Beethoven’in (1827) ölümüyle sonlanır. Barok dönemin son yıları, Klasik Dönem ve Romantik dönemin ilk yılları arasında yaşamış olan Haydn yapıtlarında da bu bağları yansıtmıştır.

 

     Müzikle ilgili bir ailenin çocuğu olan sanatçı ilk müzik eğitimini kasaba okulunun müzik öğretmeninden almıştır. 6 yaşındayken aileden Frankh Haydn onu  yanına müzik eğitimi vermek  için Viyana’ya alır. Burada keman, harpsikorn çalmayı ve beste yapmayı, armoniyi öğrenir. Orada, St Stephan Kilisesi çocuk korosuna katılır. On yedi yaşına kadar burada kalır ve sesi değişince korodan ayrılır. Ders verip keman çalarak geçimini sağlamaya çalışır. Bu arada 1752 yılında ilk operası olan “Burgtheatre” oynanır ve beğenilir. Şefkat görmeden büyüyen Haydn ilerleyen yaşlarında herkese gösterdiği şefkat sayesinde “Baba Haydn” olarak anılmaya başlar.

 

        Bir süre sonra sanatçı, dönemin opera bestecisi Nicola Porpora’nın yanında çalışmaya başlar. Porpora’dan şan ve ses dersleri alır. Daha sonra varlıklı müziksever olan Joseph Fürnberg’in malikanesinde kalır ve on sekiz tane orkestra parçası ve bir yaylı çalgılar kuvarteti yazar. Sonrasında Kont Von Marzin’in Pilsen’deki sarayına müzik yöneticisi olur. Burada 1759 yılında 1. Senfonisini yazmıştır.

 

    1760’da evlenir. Ama sevdiği kadın manastıra girdiği için onun kız kardeşiyle evlenir ve mutlu olamaz. Birkaç yıl sonra ayrılırlar.

 

     1761 yılında Kont Von Marzin mali nedenlerle orkestrasını dağıttığında Haydn artık tanınmış bir sanatçıdır. Prens Paul Anton Esterhazy’nin sarayında ikinci yönetici olur. Sonraki 30 yıl boyunca bu ailenin yanında kalır. Onların davetleri için de besteler yapar. Ailenin Odenburg’daki yeni sarayına birinci yönetici olarak gider. Burada da besteler yapmayı sürdürür. Yaşadığı yerlerde her türlü etkiden uzak olduğu için özgün eserler üretebilmiştir.

 

    1764 yılında Joseph Haydn’ın ünü Avusturya’dan Paris ve Amsterdam’a yayılır. Daha sonra 1780’lerde sanatçının eserleri tüm Avrupa’da çalınmaya başlar. Paris Senfonileri ve Londra Senfonileri bu şehirlere gittiğinde yazdığı eserleridir. Yaylı sazlar dörtlüleri için yazdığı bestelerde ise yeni tarzlar deneyerek her çalgıya eşit rol vermiştir. Bu denemeleriyle Mozart’ı etkiler ve Mozart’ın Haydn’e adadığı 6 kuartet bestelemesine yol açar.

 

      Haydn melankolik ve içine kapanık yapıda bir kişiydi. Zır karakterlerde olmalarına rağmen en iyi arkadaşı Mozart olmuştur. İlk karşılaşmaları 1781 yılında olmuştur. Haydn 49 Mozart ise 25 yaşındaydı. Birbirlerinden çok şey öğrenirler.

 

      1790 tarihinde Haydn’in yanında çalıştığı Esterhazy ölür ve sanatçı 30 yılını verdiği saraydan dışarı çıkarak dünyayı görmeye ve Mozart’ı dinlemeye gider. Bir süre sonra Londralı müzik yöneticisi Johann Peter Salomon ortaya çıkar ve Haydn’e Londra’ya gelerek Birkaç senfoni bestelemesini ister. O da teklif edilen yükse ücrete dayanamaz ve gider. Bu gidişten sonra bir daha Mozart ile görüşemezler. Bir yıl sonra Mozart ölür.

 

      1792 yılında Viyana’ya giden sanatçı orada kendisini bekleyen Beethoven’e kompozisyon dersleri verir. 1794’de tekrar Londra’ya döner ve 6 senfoni daha besteler. Londra’da yazdığı toplam on iki senfoni Salomon  ya da Londra Senfonileri olarak isimlendirilir. Bu sırada Viyana’ya yerleşir ve büyük bir oratoryo olan koro ve orkestra için “Yaratılış” Oratoryosu” nu besteler. Ardından “Mevsimler” Oratoryosunu ortaya çıkarır. 1809 yılında Viyana’da  hayatını kaybeder.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.