Franz Schubert
2 Eylül 2009 Çarşamba - 13:58     7.503 kez okundu.    
Franz Schubert

FRANZ SCHUBERT (1797 – 1828)

Schubert, Viyana’da fakir bir ailenin çocuğu olarak 1797 yılında dünyaya gelir. İlk müzik derslerini öğretmen olan babasından alır. Kısa sürede keman ve piyano çalmaya başlar ve 13 yaşında ilk bestesini yapar. Hayattayken eserleri ünlenememiş ve para kazanamamış bir sanatçıdır.

Bir süre babasının okulunda müzik dersleri verir. 1815 yılında arkadaşı Ferdinant Schober ile ev kiralarlar. Arkadaşı onun sadece beste yapmasını ister, tüm masrafları karşılar. Bu arada Schubert ’i destekleyen öğretmeni Salieri  ve ünlü bariton Johann Michael Vogl gibi kişiler sayesinde çevresi genişleyen Schubert, bir sene içinde 250 den fazla beste yapar. Bu süre içinde arkadaşlarıyla çeşitli toplantılar, eğlencelere düzenlemektedirler. Bu toplantılara birçok ünlü isim katılır ve Schubert’in parçalarını dinlerler.

 
     Schubert  1818 ’de, bir süre Haydn’in de yanlarında çalıştığı Macar aile Esterhazylerin yanına Macaristan’a öğretmenlik yapmaya gider. Burada çocuklara müzik öğretmenliği yapar. Ancak arkadaşlarını özler ve oradan ayrılarak Viyana’ya geri döner.

 
     20 yaşında 6 senfoni bestelemiş olan Schubert’in kazancı artmaz, adını duyuramaz. Opera da besteleyen sanatçı operalarını bir türlü sevdiremez. Schubert’in en bilinen eseri sekizinci senfonisi olan “Bitmemiş Senfoni” dir. Bitmemiş olmasının nedeni bilinmemektedir. İki kısımlı bu eseri yazmak için sanatçının kağıt bulamamış olması, beğenmeyerek vazgeçmesi veya kaybolmuş olması düşünülmektedir. Ya da Schubert senfonide bir yenilik yapmak istemiş ve bilerek de iki kısım yazmış olabilir.

 
      Bu dönemlerde Schubert  iyice hastalanır. Hastaneye yatırılır. Çıktığında ise bir daha eski sağlığına kavuşamaz. “Bitmemiş Senfoni” ise sanatçının bir arkadaşının masasında tesadüfen bulunarak,  ölümünden 15 yıl sonra çalınır ve çok beğenilir.

 
      Schubert hayatı boyunca mutlu olamamış, istediklerine ulaşamamış bir sanatçı olur. İçine kapanık, melankolik,  mutsuz ve sağlıksızdı. Şarkılarında neşe yerine acı ve keder vardır. Toplam 650 şarkısı, 8 senfonisi, yaylı sazlar için 15 kadar kuarteti ve piyano için 24 sonatı vardır. Bunların yanı sıra çeşitli danslar, marşlar, uvertürler vardır. “Değirmenin Güzel Kızı” , “Ave Maria” gibi bilinen senfoniler vardır.

 
      Schubert hayatı boyunca kendini müziğe vermiş bir dahiydi. Dostları onun müziğine hayrandı fakat halk tarafından dinlenememiş ve benimsenememiştir. Sanatçı öldükten sonra ün kazanmıştır. Tüm dünyada dinlenen büyük besteciler arasında yerini almıştır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.